Denim zyskał znaczną popularność we Francji, zanim jeszcze odkrył je Lee!
Do przeczytania w ok. 3 min.
Dżinsy były farbowane sztucznym indygo, co było znacznie tańsze niż farbowanie z prawdziwego indygo. Naturalnym wyborem było Indygo, ponieważ daje ładny ciemnoniebieski kolor, który pomaga ukryć plamy i zabrudzenia, ale także utrzymuje się przez długi czas nawet po wielokrotnym praniu.
Chociaż nowe dżinsy zostały dobrze przyjęte, to nadal miały problemy. Dżinsy miały istotne słabe punkty, mianowicie w rogach kieszeni i na dole rozporka na guziki. Górnicy potrzebowali dżinsów, które mogłyby nosić w kieszeni ciężkie bryłki złota i często rozdzierały szwy na dolnej krawędzi kieszeni. Aby temu przeciwdziałać, Levi dodał miedziane nity, aby wzmocnić słabe punkty w kieszeniach.
Następnie w 1873 roku do spodu rozporka na guziki dodano nity, a jeszcze w tym samym roku tylne kieszenie otrzymały wzmocnione szwy w kształcie podwójnego łuku z użyciem pomarańczowej nici.
20 maja 1874 r. Levi Strauss i jego partner Jacob Davis otrzymali patent USA nr 139.121 na „Poprawę otwierania kieszeni”.
Sztandarowy Levi Jeans Design 501 odniósł taki sukces, że uczynił Straussa bardzo zamożnym człowiekiem.
Projekt był tak dobry, że przez kilkaset lat nie uległy żadnym realnym ani znaczącym zmianom, chociaż w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat stały się nieco cieńsze, oferując ciaśniejsze dopasowanie. W latach 60. Levi's wprowadził Design 505, który miał rozporek na zamek błyskawiczny i regularny krój, a dżins został również skurczony.
Po Levi's 505 pojawił się Levi's 517, który był wąskimi dżinsami z normalną linią talii, tuż za nim pojawił się Levi's 527, który miał ten sam smukły krój buta, ale miał znacznie niższą talię.
Linia produktów Levi Strauss została znacznie rozszerzona od późnych lat 70-tych, obejmując prawie każdy rodzaj dżinsów, które były popularne w tym okresie.
Można z całą pewnością stwierdzić, że Levi Strauss zdobył wczesny rynek dżinsów dzięki tzw. przewadze pierwszego gracza. Dżinsy Levi były popularne wśród pracujących ludzi, takich jak:
- Górnicy.
- Drwali.
- Kowbojów.
- Farmerzy.
- Rolnicy.
- Pracownicy fabryk i robotnicy.
Ponieważ spodnie były uważane za wytrzymałe, funkcjonalne, wygodne i niedrogie.
I dalej takie są - wystarczy zobaczyć najnowszą kolekcję dżinsów na stronie https://answear.com/m/lee.
Ta popularność i zysk nie pozostały niezauważone wraz z rosnącym popytem na wytrzymałe spodnie dżinsowe lub dżinsy, co spowodowało, że dwie inne wczesne firmy chciały przejąć udział w rynku ludzi pracujących, a mianowicie HD Lee Mercantile Company, założona w 1898 roku w USA i Western Garment Company założonej w 1911 roku w Kanadzie. Firma Lee specjalizowała się w dżinsowej odzieży roboczej, a do lat pięćdziesiątych rozszerzyła swoją działalność na odzież codzienną. Od tego czasu dżinsy Lee stały się popularne na całym świecie i skutecznie współgrają z Wranglerem, wieloletnim konkurentem Levi's w segmencie rynku dżinsów i denimu.