dziurawiec barwierski przed przekwitnięciem
canva.com

Dziurawiec barwierski – uprawa w ogrodzie, podlewanie, rozmnażanie

Dziurawiec barwierski (hypericum androsaemum) to niewielka bylina z rodziny roślin dziurawcowatych, która obejmuje ponad 500 różnych gatunków. Nierzadko spotykany w polskich ogrodach krzew z charakterystycznymi żółtymi kwiatami może osiągać maksymalnie 90 cm wysokości. Nie dość, że atrakcyjnie prezentuje się na kwiatowych rabatach, to jest przede wszystkim bardzo łatwy w uprawie.
Reklama

Dziurawiec barwierski – wymagania, pielęgnacja

Dziurawiec znany powszechnie jako lecznicze zioło każdej babci liczy również wiele ozdobnych gatunków, które przepięknie komponują się z większością roślin grodowych. Do takich śmiało możemy zaliczyć odmianę barwierską (androsaemum).

Krzew jest wyjątkowo łatwy w uprawie, więc nie powinien sprawiać najmniejszych problemów nawet początkującym ogrodnikom i ogrodniczkom. Stanowisko dla dziurawca barwierskiego powinno być jasne z dobrą dostępnością światła słonecznego oraz nienarażone na silne podmuchy chłodnego wiatru. Dobrze poradzi sobie również w półcieniu, lecz może się to przełożyć na mniejszą objętość kwiatów.

Jakie podłoże dla dziurawca

Dziurawiec barwierski tak samo jak większość odmian lubi umiarkowanie wilgotne dobrze przepuszczalne, żyzne, piaszczysto-gliniaste podłoże.

Reklama

Roślina wymaga odpowiedniej warstwy drenażu zarówno w donicy, jak i bezpośrednio w ziemi. Warto o tym pamiętać i po wykopaniu dołka usypać takowy przed umieszczeniem w nim sadzonki.

Dziurawiec – podlewanie i nawożenie

Krzew ogrodowy z żółtymi kwiatami zalicza się do grupy roślin odpornych na przesuszenie podłoża. Jednak w przypadku młodych okazów warto zwrócić na to uwagę szczególnie w okresie kwitnięcia (od czerwca do końca września) i podlewać sadzonki minimum raz w tygodniu.

Nawożenie dziurawca barwierskiego nie jest konieczne. Choroby oraz szkodniki mu nie zagrażają, natomiast w celach odżywczych należy stosować organiczne nawozy oraz uniwersalne mieszanki mineralne zgodnie z zaleceniami producenta.

Reklama
żółte kwiaty dziurawca barwierskiego
canva.com

Jak rozmnażać dziurawiec

Rozmnażanie dziurawca możliwe jest zarówno poprzez pobranie nasion jak i pozyskanie sadzonek bezpośrednio z rosnącego egzemplarza. O ile pierwszy sposób wymaga wiele cierpliwości i nie zawsze kończy się powodzeniem, to drugi jest dość prostym i sprawdzonym sposobem na rozmnażanie. Jak to zrobić?

Reklama

Wystarczy w okresie od maja do sierpnia wyciąć fragment krzewu zawierający minimum 2 węzły gałązek, a następnie ukorzenić go w odpowiednim dla dziurawca podłożu. Proces ukorzeniania szczepki trwa zazwyczaj od 3 do 5 tygodni. Po tym czasie należy wsadzić sadzonkę w docelowe miejsce w ogrodzie.

Dziurawiec barwierski po przekwitnięciu – zimowanie

Krzew kwitnie od maja nawet do końca września. Później zrzuca kwiaty i przechodzi w stan odpoczynku. Zimą należy ograniczyć podlewania oraz nawożenie. Mimo iż dziurawiec jest rośliną umiarkowanie mrozoodporną, to warto zabezpieczyć ją przed siarczystymi powiewami wiatru zwykłą agrowłókniną. Wczesną wiosną po zdjęciu zabezpieczeń warto skrócić pędy krzaków o ok. 15-20 cm.

Reklama
Źródło: gardenia.net
Autor - Marcin Raczyński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.raczynski@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama