pokrzywa zwyczajna

Gnojówka z pokrzywy - ostatnie lekarstwo dla chorych roślin. Jak ją przygotować?

Gnojówka z pokrzywy to naturalny i skuteczny nawóz, który może pomóc w odżywieniu i pobudzeniu do wzrostu nawet skazanych na straty roślin. Pokrzywa jest bogata w składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas.
Reklama

Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?

Przygotowanie nawozu z pokrzywy jest bardzo proste. Aby uzyskać najlepsze efekty, należy zbierać młode pokrzywy wiosną lub jesienią, kiedy zawierają one najwięcej składników odżywczych. Następnie należy dokładnie umyć i posiekać pokrzywy, a następnie umieścić je w dużej misce lub wiadrze. Zalej pokrzywy wodą i pozostaw na około dwa tygodnie, mieszając codziennie. Po dwóch tygodniach, przecedź gnojówkę przez sitko i przechowuj w butelce lub wiadrze.

Jak stosować?

Gnojówka z pokrzywy jest najlepsza do stosowania w okresie wegetacyjnym roślin, czyli wczesną wiosną lub późnym latem. Aby ją stosować, należy rozcieńczyć ją w stosunku 1:10 (jedna część gnojówki na 10 części wody) i podlewać rośliny tak, aby ziemia wokół korzeni była wilgotna. Należy pamiętać, że ten nawóz może mieć silny zapach, dlatego warto stosować ją wieczorem lub w dni, kiedy nie ma gości.

Reklama

Gnojówka pobudza wzrost roślin i zwiększa ich odporność na choroby i szkodniki. Zawarte w niej składniki odżywcze, takie jak azot, fosfor i potas, pomagają w produkcji chlorofilu i białek, co wpływa na intensywność i jakość wzrostu roślin. Gnojówka może być również stosowana do zwalczania szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki, ponieważ zawiera naturalne substancje odstraszające.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama