żarówka
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Gwałtowny wzrost cen prąd dla wybranych. Nie każdy zapłaci więcej

Wzrost cen prądu odbija się na naszych portfelach. Cały czas dowiadujemy się o nowych podwyżkach, które spowodowane są wojną w Ukrainie i kryzysem na rynku energetycznym. Okazuje się, że to nie koniec podwyżek. Rząd podał cenę maksymalną prądu w 2023 roku.
Reklama

Gwałtowny wzrost cen prądu

Sejm przyjął nową ustawę, wprowadzającą zamrożenie cen prądu na bardzo wysokim poziomie, który wyniesie aż 1,158 za kWh dla gospodarstw domowych i zacznie obowiązywać 1 grudnia 2022.

Obecnie za prąd płaci się średnio 0,75 za KWh, czyli nowa stawka będzie wyższa aż o 54 proc.

Warto jednak zauważyć, że proponowane podwyżki będą dotyczyć tylko tych, którzy przekroczą ustalone limity. Podwyżek prądu mają więc uniknąć w przyszłym roku te gospodarstwa domowe, które zmieszczą się w określonych limitach zużycia.

Warto zauważyć, że obowiązujący limit będzie podwyższony, jeśli spełni się konkretne warunki — między innymi posiada się Kartę Dużej Rodziny lub orzeczenie o niepełnosprawności.

Reklama
prąd
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Kto będzie mógł uniknąć podwyżki prądu?

Wspomnieliśmy już, że z rządowej ustawy można wysnuć wniosek, że podwyżki będzie można uniknąć jeśli nie przekroczymy konkretnych limitów zużycia prądu. W przypadku rodzin będzie to zużycie prądu mniejsze niż 2000 kWH. Dla rodzin z niepełnosprawnością stawka limit zużycia prądu wyniesie 2600 kWH. Rodzinom wielodzietnym z trójką dzieci i Kartą Dużej Rodziny będzie przysługiwać limit w wysokości 3000 kWH. Limit na tym poziomie będzie przysługiwać także rolnikom.

Reklama

Rządowe deklaracje spowodowały wzrost zainteresowania aplikacjami, które dają możliwość obliczenia zużycia prądu. Taką aplikację uruchomił między innymi Tauron, który daje możliwość sprawdzenia w specjalnym kalkulatorze, ile energii rocznie zużywa gospodarstwo domowe oraz jak prawidłowo dobrać moc instalacji fotowoltaicznej. Z podobnego kalkulatora możemy skorzystać dzięki E.ON Polska. Narzędzie pozwala nam dokładnie zaplanować przyszłe zużycie prądu.

Przepisy dotyczące maksymalnej ceny mają obowiązywać do końca 2023 roku.

Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama