Hortensja niebieska w ogrodzie rozkwita
Canva.com

Hortensja może zmienić kolor. Możesz jej w tym pomóc

Hortensje to piękne kwiaty, które zdobią nasze ogrody i domy. Jednak wiele osób chciałoby zmienić kolor kwiatów. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Reklama

Zmiana pH gleby

Aby zmienić kolor kwiatów hortensji, można zmienić pH gleby. Kwiaty hortensji rosnące w kwaśnej glebie mają niebieskie lub fioletowe kwiaty, podczas gdy rośliny rosnące w bardziej zasadowej glebie mają różowe lub czerwone kwiaty. Aby zwiększyć kwasowość gleby, można dodać do niej siarczanu glinu lub siarczanu amonu. Aby zmniejszyć kwasowość gleby, można dodać wapna lub popiół drzewny.

Dodanie barwnika

Można dodać specjalny barwnik do gleby, aby zmienić kolor kwiatów hortensji. Barwniki te są zwykle dostępne w sklepach ogrodniczych i można je stosować zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Pamiętaj jednak, że barwnik może wpłynąć na pH gleby i może wymagać uzupełnienia składników odżywczych.

Wybór odmiany

Istnieją odmiany hortensji, które mają bardziej elastyczne kryteria co do pH gleby i mogą produkować kwiaty o różnych kolorach.

Reklama

Na przykład, odmiana hortensji 'Nikko Blue' rośnie dobrze w glebie o pH 5,0-5,5 i zwykle ma niebieskie kwiaty, ale można ją też uprawiać w bardziej zasadowej glebie, co zwykle powoduje kwiaty w kolorze fioletowym lub różowym.

Zmiana oświetlenia

Kwiaty hortensji mogą zmienić kolor w zależności od natężenia światła. Zbyt dużo słońca może powodować zwiększenie kwasowości gleby i bardziej niebieski kolor kwiatów. Z kolei, brak słońca i zbyt duża ilość cienia może zmniejszyć kwasowość gleby i skutkować bardziej różowym kolorem kwiatów.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama