Kwitnące hortensje ogrodowe wybarwione na różowo i niebiesko
Canva.com

Marzec w ogrodzie: Które hortensje przycinamy na wiosnę?

Hortensje to jedne z najpiękniejszych krzewów ogrodowych. Latem cieszą oczy pięknymi kwiatostanami wybarwionymi od bieli, przez róż i błękit, aż po głęboki fiolet. Obfite kwitnienie zapewnia hortensjom właściwa pielęgnacja, w tym cięcie. Sprawdź, które hortensje przycinamy na wiosnę, aby obsypane kwiatami były ozdobą ogrodu.
Reklama

Odmiany hortensji uprawiane w ogrodach

Hortensje, które spotykamy w naszych ogrodach i parkach, występują w trzech głównych typach: 

  • hortensja drzewiasta (Hydrangea Arborescens),

  • hortensja bukietowa (Hydrangea Paniculata),

  • hortensja ogrodowa (Hydrangea Macrophylla),

Różnią się one wielkością i pokrojem krzewu, kształtem liści, wielkością i kształtem kwiatostanów, a także odpornością na mróz i wymaganiami glebowymi.  

W zależności od rodzaju naszego krzewu musimy przeprowadzać właściwe zabiegi pielęgnacyjne. Większość hortensji wymaga przycinania pędów, które zapewnia obfite kwitnienie krzewu w miesiącach letnich.

Reklama

Które hortensje przycinamy wiosną?

Wiosenne cięcie hortensji

Aby hortensje pięknie kwitły, musimy odpowiednio zadbać o pędy, na których rozwijają się kwiaty. Pędy najczęściej wymagają właściwego przycięcia. 

Ważne! Wiosną przycinamy tylko hortensję krzewiastą i bukietową!

Jak przycinać pędy hortensji bukietowej?

Hortensja bukietowa, czyli wiechowata (Hydrangea paniculata) kwitnie latem na tegorocznych pędach, dlatego wymaga przycinania wiosną.

Reklama

Pędy przycinamy co roku, najlepiej w marcu, zanim rozwiną się liście. Nie należy zrobić tego zbyt wcześnie, ponieważ przymrozki mogą uszkodzić odrosty. Młodsze pędy skracamy o ok. ⅓ długości, natomiast starsze możemy skrócić nawet o połowę. 

Biała hortensja bukietowa
Canva.com

Przycinanie hortensji krzewiastej (drzewiastej)

Hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens) również kwitnie na tegorocznych pędach i podobnie jak hortensja bukietowa wymaga cięcia wiosną — w marcu, przed rozwojem liści.

Reklama

W tym przypadku cięcie jest bardziej intensywne. Pędy ścinamy do wysokości 15 do 30 cm nad ziemią. Takie cięcie zapewni roślinie bujne kwitnienie, piękny kształt i gęsty, krzaczasty pokrój. 

Krzew różowej hortensji drzewiastej
Canva.com

Ważne! Hortensji ogrodowej nie przycinamy! Z tego krzewu latem (w sierpniu) usuwamy jedynie zaschnięte kwiatostany tuż pod miejscem ich wyrastania. 

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama