Lekarka w białym kitlu i ze stetoskopem na szyi w wyciągniętej ręce w palcach trzyma niebieską tabletkę
freepik.com

Ile kosztuje tabletka dzień po? To zależy - sprawdź, od czego!

Antykoncepcja awaryjna to niekiedy ostatnia deska ratunku przed nieplanowaną ciążą. Pacjentka, która chce skorzystać z tej formy zabezpieczenia przed zapłodnieniem, zazwyczaj ponosi niemałe koszty. W zależności jednak od wielu czynników mogą one się różnić. Co może mieć wpływ na ostateczną cenę tabletki „po”? Sprawdzamy!
Reklama

Tabletka „dzień po” w Polsce – legalność i działanie

Antykoncepcja awaryjna z wysoką skutecznością chroni przed ciążą. W Polsce tabletki „dzień po” są legalne, co jednak nie oznacza, że każdy może kupić je od ręki w aptece. Wydawane są przez farmaceutów wyłącznie z przepisu lekarza, a ten receptę wystawi jedynie, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań medycznych.

Sprostować tu też warto nieprawdziwe informacje, które niekiedy bywają rozpowszechniane. Tabletki po nie są wczesnoporonne, ponieważ nie prowadzą do przerwania ciąży już istniejącej, a raczej działają tak, by do ciąży nie mogło dojść. Podstawowym mechanizmem działania antykoncepcji awaryjnej jest opóźnianie owulacji, by plemniki nie mogły zapłodnić komórki jajowej. Należy zatem przyjąć pigułkę jak najszybciej, by nie zdążyło dojść do owulacji – wtedy faktycznie może zadziałać w sposób pożądany tabletka „dzień po”, a płodność w danym cyklu będzie opóźniona lub wstrzymana.

Reklama

Ile kosztuje tabletka „dzień po” i jak ją kupić?

Ze względu na to, że tabletka „dzień po” w Polsce dostępna jest na receptę, by ją wykupić w aptece, należy wcześniej skonsultować się z lekarzem. Antykoncepcja awaryjna przepisana może być nie tylko stacjonarnie, ale również przez Internet, co oszczędza wiele czasu – przykładem może być tabletka dzień po na stronie NaszaRecepta. Korzystając z prywatnych konsultacji online, trzeba pamiętać, że są one płatne, co wpłynie ostatecznie na ogólny rozrachunek tego, ile kosztuje tabletka „dzień po”. Cena prywatnych konsultacji przez Internet jest jednak niższa od ceny prywatnej wizyty stacjonarnej u lekarza, a dodatkową zaletą jest możliwość umówienia się od ręki, bez wcześniejszej rejestracji.

Reklama

Cena antykoncepcji awaryjnej może być różna, a zależy to m.in. od apteki, do której udamy się z receptą, a różnice w tym przypadku mogą być znaczące. Koszty, które trzeba będzie ponieść, zależne są także od rodzaju przepisanej nam tabletki „po”. Tabletki Escapelle są nieco tańsze, ale też czas na ich przyjęcie jest krótszy i wynosi maksymalnie 3 dni. Tabletki ellaOne są droższe, ale można je przyjąć w aż 5 dni od współżycia.

Antykoncepcja awaryjna – o czym należy wiedzieć, zanim ją przyjmiesz?

Pacjentka powinna pamiętać, że to, jak skutecznie zadziała tabletka „dzień po stosunku”, zależne jest przede wszystkim od czasu jej połknięcia. Im szybciej kobieta zażyje tabletkę „po”, tym większa szansa, że zdąży ona zahamować owulację, nie dopuszczając jednocześnie do zapłodnienia.

Reklama

Ostatecznie jednak Escapelle i ellaOne nie dają 100% gwarancji na to, że do ciąży nie dojdzie i w niektórych przypadkach faktycznie kończy się zapłodnieniem. Nie pomoże tu przyjęcie Escapelle i ellaOne łącznie – nie zwiększy to skuteczności ochrony przed ciążą, a może wręcz negatywnie na nią wpłynąć.

Decydując się na stosowanie antykoncepcji ratunkowej, trzeba też pamiętać, że są to tabletki na awaryjne sytuacje. Nie powinno się ich traktować jako podstawowej metody zabezpieczenia przed ciążą, ponieważ nie w tym celu zostały stworzone. Nadużywanie tabletek ratunkowych może prowadzić do zaburzeń hormonalnych. Tabletki „po” nie chronią także przed chorobami wenerycznymi, więc kobiety niemające stałego partnera powinny zabezpieczać się mechanicznie.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Najskuteczniejsze sposoby antykoncepcji - poznaj je wszystkie
Czy istnieje coś takiego jak bezpieczny seks, którzy rzeczywiście nie wiązałby się z żadnymi kłopotami, jak np. nieplanowana ciąża czy problemy zdrowotne związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową? Prawda jest taka (wciąż zbyt mało osób zdaje sobie z tego sprawę!), że współżycie zawsze może wiązać się z pewnymi „powikłaniami”. Dlatego też, podejmując tak ważną decyzję, trzeba ją dobrze przemyśleć i liczyć się z jej ewentualnymi konsekwencjami. Aby ograniczyć je do minimum, należy się odpowiednio zabezpieczyć. Czy wiesz, jakie są obecnie dostępne metody antykoncepcji? Już teraz poznaj je wszystkie i wybierz tę, która najbardziej wychodzi naprzeciw Twoim potrzebom i wymaganiom!
Krążek hormonalny - najbardziej bezpieczna, nowoczesna forma antykoncepcji
Antykoncepcja hormonalna jest najczęściej stosowaną formą antykoncepcji. Zazwyczaj lekarze polecają tabletki. Jednak nie każdy wie, że o wiele bezpieczniejszym środkiem może okazać się tak zwany krążek hormonalny. Jest on doskonałą alternatywą dla kobiet, które mają problemy z pamiętaniem o zażyciu kolejnej tabletki. Może się to wiązać z obniżoną skutecznością preparatu.
Nowoczesna forma antykoncepcji - krążek hormonalny
Antykoncepcja hormonalna jest najczęściej stosowaną formą antykoncepcji. Zazwyczaj lekarze polecają tabletki. Jednak nie każdy wie, że o wiele bezpieczniejszym środkiem może okazać się tak zwany krążek hormonalny. Jest on doskonałą alternatywą dla kobiet, które mają problemy z pamiętaniem o zażyciu kolejnej tabletki. Może się to wiązać z obniżoną skutecznością preparatu.
Reklama
Reklama
Reklama