kawałki imbiru i cytryny na żółtym tle
canva.com

Imbir w doniczce - uprawa krok po kroku

Imbir w doniczce na Twoim kuchennym parapecie to świetny pomysł na nietypową roślinę doniczkową i nie tylko. To również Twój osobisty zapas świeżej przyprawy o wspaniałych właściwościach zdrowotnych, którą warto mieć zawsze pod ręką. Wyjaśniamy jak sadzić w imbir w doniczce i co robić, aby długo cieszyć się jego domową mini hodowlą.
Reklama

Jak przygotować sadzonki imbiru

Pierwszy i najważniejszym krokiem w tym przedsięwzięciu jest oczywiście wybranie jak najświeższych bulw bez wyraźnych uszkodzeń lub oznak gnicia, czy wysychania. Po zakupie namocz je w letniej wodzie przez kilka godzin, a następnie osusz i pokrój na kawałki o długości ok. 3 cm. Uwaga! Nóż używany do cięcia bulwy powinien być wcześniej wyparzony.

Po porcjowany imbir odłóż w ustronne miejsce na 2-3 dni, aby rany po cięciu lekko się zagoiły (obeschły). W innym wypadku może dojść do rozwoju choroby grzybowej, która doprowadzi do zgnicia sadzonki.

Sadzenie imbiru w doniczce krok po kroku

Imbir najlepiej sadzić wczesną wiosną. Pocięte kłącza umieść bezpośrednio w podłożu na głębokości nie większej niż 10 cm. Flance potrzebują sporej przestrzeni, dlatego też w doniczce o średnicy do 25 cm zaleca się umieszczać maksymalnie dwie sadzonki.

Reklama

Jakie podłoże dla imbiru wybrać? Bylina najlepiej czuje się w lekkiej i dobrze przepuszczalnej ziemi o nieco kwaśnym odczynie. Optymalna wartość pH powinna mieścić się w przedziale 6,0 – 7,0. Najlepszym wyborem będzie zatem torfowa mieszanka z domieszką gliny i pisku. Na dnie doniczki nie może zabraknąć dziurek oraz solidnej warstwy drenażu, który skutecznie uchroni roślinę przed przelaniem.

imbir wyhodowany w doniczce
canva.com

Imbir w doniczce – wymagania i uprawa

Reklama

Po umieszczeniu kawałków imbiru w podłożu pora zadbać o odpowiednie miejsce dla doniczki. Najrozsądniejszym wyborem w tej sytuacji będzie miejsce półcieniste z umiarkowanym dostępem światła słonecznego. Bezpośrednie działanie silnych promieni słonecznych może doprowadzić do poparzenia liści.

Imbir nie przepada za chłodnymi przeciągami, więc lepiej nie stawiaj doniczki w pobliżu często uchylanego okna. Temperatura uprawy byliny nie powinna spadać poniżej 23° C. W okresie letnim bez żadnych przeciwwskazań doniczkę możesz wystawić na balkon lub parapet. Pamiętaj jednak aby zapewnić jej odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi.

Podlewania i nawożenie

Odpowiednie nawadnianie to jeden z najważniejszych czynników odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój rośliny. Ziemia, mimo iż powinna być stale lekko wilgotna, to bardzo łatwo ją przelać.

Reklama

Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka przelania jest stała kontrola podłoża przy pomocy palca. Gdy górna warstwa gleby (ok. 1 cm) będzie sucha, to odpowiedni moment, aby zalać doniczkę miękką wodą.

Jeśli chodzi o nawożenie, to warto o nie zadbać szczególnie w początkowej fazie rozwoju. Do tego celu dobrze sprawdzi się nawóz organiczny (np. biohumus), który należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Imbir w doniczce – kiedy zbierać plony

Sadzonki z bulwy imbiru powinny przebijać się w przez glebę już po ok. dwóch miesiącach od posadzenia. Maksymalna wysokość rośliny to nawet 100 cm osiągana po mniej więcej 11 miesiącach. Pierwsze plony natomiast możesz zbierać na przełomie września i października.

Reklama
Autor - Marcin Raczyński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.raczynski@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Żaden artykuł nie został przypisany do tego taga
Reklama
Reklama
Reklama