Kobieta blond kucyk w odzieży do biegania w zimie w czasie joggingu w parku
Materiał partnera

Jak dobrze wybrać buty do biegania? Na to zwróć uwagę

Zakup butów do biegania to zakup na lata, dlatego zdecydowanie musi być on przemyślany i zaplanowany. Nawet buty do biegania dla początkujących nie obejdą się bez pewnych podstawowych elementów budowy i najważniejszych funkcji, dzięki którym biegi stają się łatwiejsze, przyjemniejsze i bezpieczniejsze.
Reklama

W butach do biegania zawsze zwraca się uwagę na ich amortyzację.

Ogólna zasada jest taka, że im wyższa jest waga sportowca, tym lepsza powinna być amortyzacja, bo to ona ma za zadanie ochronić stawy (i stopy!) przed wywieranym na nie naciskiem, a trzeba pamiętać o tym, że podczas biegu i przy każdym kolejnym kroku obciążenie będzie nawet dwukrotnie lub trzykrotnie wyższe niż normalnie, a przynajmniej tak będzie odczuwane przez mięśnie i stawy.

O ile waży się pięćdziesiąt kilogramów, nie trzeba się tym aż tak bardzo przejmować, ale gdy ta waga wynosi w okolicy stu kilogramów, sprawa robi się poważna, a stopy i stawy wymagają dodatkowej ochrony, którą da im jedynie dobra amortyzacja. Poziom amortyzacji dopasowywany jest zatem do wagi biegacza. Wyznacza to natomiast typ zastosowanej w modelu pianki amortyzującej, czyli przede wszystkim jej ilość, ale też i jej gęstość.

Buty do biegania muszą być też dopasowane do... sposobu i stylu biegania.

Nie każdy aspiruje do przebiegania maratonów czy chociażby półmaratonów, ale są i tacy, którzy już na początku swojej sportowej drogi stawiają sobie poprzeczkę bardzo wysoko i postanawiają przebiegać każdego dnia przynajmniej po dziesięć kilometrów.

Reklama

Warto również od razu określić, czy chce się stawiać na objętość i przebiegać określoną ilość kilometrów w ciągu tygodnia oraz zwiększać z czasem ten dystans, czy może jednak celuje się w sprinty i biegi szybkie oraz doskonalenie tak zwanej siły biegowej. Nawet buty do biegania dla początkujących powinny być dopasowane do intensywności i typu wysiłku. Jeżeli natomiast nie wie się jeszcze, którą biegową drogą będzie się podążać, warto wybrać coś pomiędzy czyli jakiś w miarę uniwersalny model, sprawdzający się przy różnych biegach.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama