zapalenie pęcherza moczowego

Jak poradzić sobie z zapaleniem pęcherza? Ujawniamy skuteczne sposoby

Zapalenie pęcherza moczowego to bardzo częsta dolegliwość, na którą cierpią zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale częściej dotyczy kobiet. Do zakażenia dochodzi wtedy, gdy bakterie wniknęły do cewki moczowej i uległy namnożeniu. Istnieje kilka domowych sposobów na to, aby szybko pozbyć się uciążliwych dolegliwości.
Reklama

Zapalenie pęcherza moczowego

Zakażenie układu moczowego, powszechnie znane jako zapalenie pęcherza moczowego jest efektem wniknięcia bakterii lub wirusów do cewki moczowej. Zakażenie objawia się uczuciem pieczenia i bólu w czasie oddawania moczu oraz zwiększoną częstotliwością oddawania moczu. W 90 procentach przypadków do zakażenia dochodzi w skutek ekspozycje na bakterię Escherichia coli (E. coli), a tylko w 10 procentach na inne bakterie lub wirusy.

Reklama

Zapalenie pęcherza moczowego częściej dotyka kobiety, co wynika z anatomicznej budowy ich układu moczowego. Najczęściej zapalenie układu moczowego trwa od 5 do 10 dni i jest leczone antybiotykoterapią. W wielu przypadkach lekarze przypisują pacjentom popularny lek - furagina, która uszkadza DNA bakterii i uniemożliwia ich dalsze rozprzestrzenianie się w organizmie. W przypadku silnego stanu zapalnego, lek może okazać się nieskuteczny. Wtedy sięgniecie po antybiotyki, może okazać się jedynym rozwiązaniem.

kobieta trzyma się za krocze
zdjęcie ilustrujące/Canva

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

Reklama

Warto jednak zauważyć, że jeśli zakażenie układu moczowego dopiero się zaczyna i nie jest jeszcze aż tak dolegliwe, a my nie mamy furaginy pod ręką, można sięgnąć po dostępne domowe sposoby, które w wielu przypadkach okazują się bardzo skuteczne.

  • Stosuj zioła, które wykazują działanie przeciwzapalne i moczopędne. Wśród najczęściej stosowanych wymienia się: żurawinę, rumianek, skrzyp polny, dziurawiec, ziele nawłoci i korę wierzby. Nawet w przypadku silnego stanu zapalnego, lekarz oprócz wdrożenia terapii antybiotykami, może zalecić zażywanie ziół.
  • Pij dużo płynów — około 1,5-2 litrów na dobę, co pozwoli szybko wypłukać bakterie.
  • Stosuj ciepłe okłady na brzuch, które pomogą złagodzić ból.
  • Zakwaszaj mocz, pijąc kwaśne soki lub jedząc przetwory.
  • Dbaj o higienę bardziej niż zwykle, ale nie doszło do nadkażenia.
Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.wronski@styl.fm
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama