Rabaty z młodymi warzywami narażone na objadanie przez ślimaki
Canva.com

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? 3 naturalne sposoby na ślimaki

Ślimaki niszczące rośliny na rabatach, to problem, który zna większość właścicieli ogródków przydomowych i działkowych. Tych uciążliwych szkodników możemy pozbyć się stosując środki chemiczne dostępne w sklepach, ale okazuje się, że istnieją domowe sposoby na zatrzymanie plagi ślimaków na grządkach. Sprawdź, jakie naturalne produkty pomogą w walce ze ślimakami w ogrodzie.
Reklama

Ślimaki nagie — zmora każdego ogrodnika

Pomrowy, śliniki luzytańskie i pomrowiki plamiste, czyli ślimaki nagie każdej wiosny ruszają na grządki i rabaty w naszych ogródkach i pożerają pędy i liście młodych warzyw i kwiatów. Ich aktywność nasila się przede wszystkim po deszczu. Ślimaki szczególnie gustują w młodych liściach sałaty, ale także marchewki, truskawek, malin oraz jeżówek, astrów, dalii i nasturcji

Ślimaki uwielbiają liście młodej sałaty
Canva.com

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Istnieje wiele preparatów chemicznych, które pomogą nam w powstrzymaniu inwazji tych szkodników, jednak nie każdy ogrodnik decyduje się na stosowanie agresywnych środków na swoich rabatach.

Reklama

Czy istnieją naturalne sposoby na ślimaki nagie? Oczywiście, oto 3 sprawdzone metody!

1. Kawa i cynamon na ślimaki w ogrodzie

Kawa, a dokładnie fusy po zaparzonej kawie doskonale sprawdzą się jako preparat odstraszający ślimaki. Wystarczy rozsypać fusy wokół roślin, a ślimaki z pewnością będą mniej zainteresowane objadaniem liści. Ziarnista powierzchnia, którą tworzą fusy, utrudnia pełzanie ślimakom i ogranicza ich mobilność. Mięczakom przeszkadza też intensywny zapach kawy, a kofeina działa na nie toksycznie. Rozsypywanie fusów ma również tę zaletę, że działają jak naturalny nawóz i wspomagają wzrost warzyw i kwiatów.  

Również intensywnie pachnący cynamon swoją ostrą wonią odstrasza żarłoczne mięczaki.

2. Soda oczyszczona

Sprawdzonym sposobem na ślimaki jest także posypywanie sodą oczyszczoną.

Reklama

Możemy wokół roślin rozsypać sodę, która jest szkodliwa dla ślimaków i wysusza organizm mięczaków od wewnątrz. Musimy tylko uważać, aby nie sypać sody na liście i łodygi kwiatów i warzyw.

3. Sadzenie odpowiednich roślin

Doskonale sprawdza się także uprawa roślin, których ślimaki po prostu nie lubią, ze względu na ich zapach. Dlatego w pobliżu grządek warzywnych warto posadzić dekoracyjne kwiaty: floksy, orliki, astry alpejskie, kokoryczki, piwonie oraz krwawniki

Najprostszy sposób na ślimaki — zbieranie mięczaków

Reklama

Najprostszym i naprawdę bardzo skutecznym sposobem pozbycia się ślimaków z ogrodu jest po prostu pozbieranie ich do wiaderka i wyniesienie kilkadziesiąt metrów poza ogród. Jest to z pewnością najbardziej humanitarna metoda usuwania ślimaków z ogrodu, ale jednocześnie najbardziej pracochłonna. 

Ślimak nagi - ogrodowy szkodnik
Canva.com

Nie wszystkie ślimaki to szkodniki!

Musimy pamiętać, że nie wszystkie ślimaki, które mieszkają w naszych ogrodach to szkodniki. Muszlowce są praktycznie niegroźne dla naszych grządek i nie musimy pozbywać się tych mięczaków z naszych rabat.

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama