Kret w ogrodzie
Canva.com

Kret w ogrodzie. Szkodnik czy pożyteczny przyjaciel?

Wielu ogrodników co roku zmaga się z licznymi odwiedzinami kretów w ogródkach oraz na polach. Najczęściej możemy je zobaczyć tuż przed rozpoczęciem astronomicznej wiosny na łąkach oraz na polach. Krety pomagają się pozbyć pędraków, które są bardzo groźne dla naszych roślin. Nie można ich zabijać, ale jeśli chcemy je przepłoszyć ze swojego ogrodu, to warto poznać kilka sprawdzonych sposobów za grosze.
Reklama

Doświadczeni ogrodnicy uważają, że obecność kretów symbolizuje zbliżającą się wiosnę, niczym przebiśniegi. Krety możemy zobaczyć już w połowie marca w swoich ogrodach. To zwierzątko waży około 100 g i ma 18 cm długości. Warto wiedzieć, że krety nie zapadają w sen zimowy i pracują nawet 18 godzin dziennie, aby wydrążyć podziemne tunele.

Krety są pod ochroną

Kret w ogrodzie
Canva.com

Kret jest owadożerny. Jego pożywienie to przede wszystkim owady, pędraki oraz dżdżownice.

Reklama

Te ssaki nie tylko wykopują podziemne tunele, ale także spulchniają glebę. Ogrodnicy jednak walczą z kretami, ponieważ te uszkadzają korzenie roślin. W efekcie pracy kretów rośliny mogą usychać.

Krety są pod ochroną. Nie możemy ich zabijać. Jedynie możemy je wypłoszyć ze swojego ogrodu kilkoma sposobami, które nie wpłyną bezpośrednio na ich zdrowie oraz życie. Krety stosunkowo możemy uznać jednak za przyjaciół, a nie szkodniki w naszym ogrodzie, czy na łące.

Reklama

Jak wypłoszyć kreta z ogródka?

Kret w ogrodzie
Canva.com

Krety bardzo nie lubią intensywnego zapachu, spleśniałych cytryn oraz czosnku. Możemy w pobliżu kreciej nory wyłożyć resztki ryb, popiół. Krety uciekają także, gdy poczują zapach oleju napędowego oraz nafty. W sklepach ogrodniczych znajdziemy specjalny granulat na krety, który wytwarza nieprzyjemny gaz. Wówczas ssaki są zmuszone do przeprowadzki w nowe miejsce.

Reklama

Z domowych sposobów, które nie wymagają od nas zakupów możemy wymienić odstraszacze w formie puszki na pręcie, wiatraczków odstraszających oraz butelki wkopane w ziemię, tuż obok kreciej nory. Warto wiedzieć także, że włosy oraz sierść odstraszają kret. Wystarczy, że po codziennym szczotkowaniu uformujemy kulkę z włosów i włożymy ją do kreciej nory.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama