Lawenda
Canva.com

Jak przycinać lawendę jesienią? To już ostatni dzwonek, aby zadbać o fioletową piękność!

Lawenda to piękne, pachnące zioło, które można wykorzystać na wiele sposobów. Można z niej robić saszetki, potpourri i olejki, a także używać jej świeżej do gotowania. Jak przycinać tą piękną roślinę?
Reklama

Po co przycinać lawendę?

Lawendę można suszyć i używać w pracach rękodzielniczych. Przycinanie lawendy jest ważne, aby utrzymać roślinę w zdrowiu i pobudzić ją do nowego wzrostu. Podczas przycinania pamiętaj, aby przycinać tuż nad zdrewniałą częścią łodygi. Pomoże to roślinie wypuścić nowe pędy i liście, a także sprawi, że roślina nie stanie się zbyt niskopienna.

Lawenda
Canva.com

Lawenda jest łatwa w uprawie z nasion, ale osiągnięcie przez rośliny dojrzałości i rozpoczęcie kwitnienia może zająć kilka lat. Z tego powodu wielu ogrodników woli kupować młode rośliny ze szkółki. Lawendę można rozmnażać przez ukorzenianie sadzonek łodygowych pobranych z końcówek nowego wzrostu późną wiosną lub wczesnym latem.

Reklama

Raz zasiedlona lawenda wymaga niewielkiej pielęgnacji poza okazjonalnym przycinaniem, aby utrzymać rośliny w porządku i pobudzić je do nowego wzrostu. Lawendę należy przycinać późną jesienią, po tym, jak rośliny przekwitną i uformują się strąki nasienne.

Kiedy przycinamy lawendę?

Lawenda (Lavandula) to wspaniałe, pachnące zioło, które jest łatwe w uprawie i pielęgnacji. Wiele osób uprawia lawendę ze względu na jej piękne kwiaty, ale roślina ta może być również wykorzystywana do produkcji silnego olejku eterycznego. Olejek ten jest używany na wiele sposobów, w tym do aromaterapii, w produktach do pielęgnacji skóry oraz jako naturalny środek owadobójczy.

Rośliny lawendy należy regularnie przycinać, aby pobudzić je do nowego wzrostu i zapobiec nadmiernemu zdrewnieniu. Ogólnie rzecz biorąc, lawendę należy przycinać raz lub dwa razy w roku, wczesną wiosną i ponownie późnym latem.

Reklama

Jednak dokładny harmonogram przycinania zależy od rodzaju lawendy i klimatu, w którym jest uprawiana. Podczas przycinania lawendy pamiętaj, aby używać ostrych, czystych sekatorów.

Przytnij łodygi pod kątem, tuż nad zestawem liści. Usuń wszystkie martwe lub uszkodzone liście i łodygi, a także kwiaty, które już przekwitły. Dobrze jest też usunąć łodygi, które się krzyżują lub ocierają o siebie, ponieważ może to uszkodzić roślinę. Po przycięciu rośliny lawendy mogą wyglądać na nieco rzadsze.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama