Scewola wachlarzowata - piękna roślina balkonowa o niebieskich kwiatach
Canva.com

Scewola — piękna roślina na balkon i taras. Wymagania, uprawa, pielęgnacja

Jeżeli szukasz pięknej, oryginalnej i wytrzymałej rośliny na słoneczny balkon lub taras — postaw na scewolę. Ta płożąca krzewinka od wiosny do jesieni okrywa się niebieskimi kwiatami, które wabią motyle. Posadź scewolę w skrzynce lub donicy i ciesz się pięknem tej rośliny z Antypodów.
Reklama

Scewola wachlarzowata — na okna, balkony i tarasy

Scewola wachlarzowata (Scaevola aemula) to piękna zimozielona roślina, pochodząca z Australii. Jest idealna do uprawy na balkonach i tarasach — w wiszących koszach, w skrzyniach na parapety, pojemnikach i donicach. Scewola jest naprawdę łatwa w uprawie, a do tego odporna na silne słońce, przesuszenie i szkodniki.

Scewola to roślina bardzo dekoracyjna. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się posadzona w większych grupach, gdy zwarte, płożące się krzaczki gęsto pokrywają się niebieskimi, różowymi lub fioletowymi kwiatami o pięciu płatkach w kształcie wachlarza.

Reklama

Piękne kwiaty przyciągają motyle, pszczoły i inne owady zapylające, a kwitną od wiosny do pierwszych przymrozków. Roślina sprawdzi się także jako element wielogatunkowych kompozycji w donicach i skrzyniach, posadzona obok pelargonii, bakopy, werben, kocanek, aksamitek lub lawendy.

Scewola może kwitnąć na niebiesko, różowo, biało lub fioletowo
Canva.com

Jakie wymagania ma scewola?

Reklama

Rośliny najlepiej rosną w pełnym słońcu, ale tolerują także półcień. Lubią gleby średnio przepuszczalne o kwaśnym odczynie, lekko wilgotne lub suche, nigdy mokre. Na dnie doniczki lub pojemnika konieczny jest drenaż ze żwiru lub keramzytu.

Zanim podlejemy roślinę, podłoże musi nieco przeschnąć, dzięki czemu zapobiegniemy gniciu korzeni. Regularne nawożenie raz w miesiącu sprzyja kwitnieniu, jednak trzeba uważać na nawozy z wysokim stężeniem fosforu.

Roślina nie wymaga usuwania zwiędłych kwiatów i jest wyjątkowo odporna na szkodniki oraz choroby. Problem może stanowić jedynie gnicie korzeni, gdy podłoże jest zbyt mokre lub nie ma odpowiedniego drenażu. Czasami mogą ją atakować wełnowce oraz mszyce. 

Reklama
Scewola w pojemniku - zwisające pędy rośliny okryte kwiatami
Canva.com

Scewola — często zadawane pytania

Chcesz wiedzieć więcej o scewoli, oto częste pytania o tę roślinę.

Gdzie kupić sadzonki scewoli?

Sadzonki scewoli dostępne są w centrach ogrodniczych oraz marketach ogrodniczo-budowlanych i oczywiście w internecie. 

Kiedy sadzić scewolę?

Scewolę sadzimy do skrzynek, gdy miną już ostatnie przymrozki. W naszym kraju najlepiej sadzić kwiaty po tzw. zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce, czyli po 15 maja.

Reklama

Czy scewolę trzeba przycinać?

Przycinanie nie jest konieczne, ale jeżeli chcemy, aby roślina miała zwarty pokrój i gęste liście możemy przycinać na bieżąco zbyt wybujałe pędy. Przycinanie stymuluje też roślinę do bardziej obfitego kwitnienia.

Czy scewola jest rośliną wieloletnią?

Scewola to wieloletnia, zimozielona bylina, ale w naszych warunkach hodowana jest jako jednoroczna roślina balkonowa.

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama