Niebieskie petunie idealne na balkon z niebieskimi kwiatami
Canva.com

Chcesz mieć balkon w niebieskich kwiatach? Wybierz te 5 gatunków roślin do donic i skrzynek

Kwiaty na balkonie to wspaniała dekoracja. Możemy tworzyć piękne kompozycje z roślin dobranych według gatunku lub koloru. Wszystkim miłośnikom koloru niebieskiego proponujemy 5 roślin o kwiatach w różnych odcieniach błękitu i szafiru, które będą wspaniale prezentować się na balkonie lub tarasie.
Reklama

Kwiaty na balkon — kompozycje z różnych gatunków

Wybierając kwiaty na balkon lub taras, możemy tworzyć kompozycje jednogatunkowe lub mieszane. Tak samo możemy dobierać rośliny w zależności od koloru kwiatów. Swoich zwolenników mają zestawy różnokolorowe, gdzie zestawiane są kwiaty w kontrastujących barwach. Ale szczególnie efektownie prezentują się balkony lub tarasy monochromatyczne — zaaranżowane z wykorzystaniem roślin kwitnących w różnych odcieniach tego samego koloru. 

Jakie kwiaty balkonowe wybrać do kompozycji jednokolorowych

Reklama

W kompozycjach monochromatycznych możemy łączyć rośliny różnych odmian i gatunków. Ważne, żeby ich kwiaty były zbliżone kolorem. Pięknie prezentują się balkony w białych kwiatach pelargonii, surfinii, petunii, z dodatkiem drobnej bakopy lub werbeny. Podobnie możemy przygotować zestawy roślin czerwonych (pelargonie, werbeny, begonie), purpurowych (surfinie, sundaville, pelargonie, fuksje i petunie), żółto-pomarańczowych (sanwitalia, aksamitki, nagietki, stokrotki afrykańskie) i wiele innych.  

Balkon w niebieskich kwiatach? Tak!

Dla wszystkich miłośników roślin balkonowych kwitnących na niebiesko mamy listę gatunków, które sprawdzą się w uprawie w doniczkach lub skrzynkach.  

 1. Ołownik — efektowna roślina wieloletnia, którą możemy uprawiać jako krzewinkę lub pnącze. Latem obsypuje się błękitnymi kwiatami, które z wyglądu przypominają floksy. 

  Kwitnące plumbago, czyli ołownik przylądkowy - piękna roślina balkonowa
  Canva.com
 2. Scewola — mało znana roślina, która pochodzi z Australii. Od czerwca do września zdobi balkony i tarasy niebieskimi kwiatami w kształcie wachlarzy. Kocha słońce i jest bardzo odporna na upały.

  Scewola w pojemniku - zwisające pędy rośliny okryte kwiatami
  Canva.com
 3. Lawenda wąskolistna — znana i uwielbiana roślina, która cudownie pachnie i do tego wabi na balkon owady — pszczoły i motyle. Lawenda podobnie jak Scewola kocha słońce, a w wysokiej temperaturze pachnie jeszcze bardziej intensywnie.

  kwiaty lawendy wąskolistnej z zielonymi łodygami
  canva.com
 4. Lobelia przylądkowa — niezwykle delikatna roślina o pięknych, malutkich szafirowych kwiatach. Idealna do uzupełnienia kompozycji z gatunków o okazałych kwiatostanach. 

  Szafirowa lobelia w białej doniczce
  Canva.com
 5. Żeniszek meksykański — to ciekawa roślina o kulistym pokroju, która chętnie wybierana jest do uprawy w skrzynkach. Wymaga ciepła i słońca. Przy odpowiedniej pielęgnacji okrywa się niebiesko-liliowymi puchatymi kwiatami.

  Żeniszek meksykański - piękna roślina o niebieskich kwiatach
  Canva.com
Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama