Na łóżku mama z dzieckiem karmiąca go piersią
Materiał partnera

Jak przygotować się do karmienia piersią? Ostatnie tygodnie ciąży

Podczas ciąży wiele przyszłych mam zastanawia się, jak przygotować się do karmienia piersią. Natłok informacji, sprzeczne komunikaty i opowiadania o laktacyjnych trudnościach mogą sprawić, że ciężarne czują się zagubione. Z myślą o wszystkich przyszłych mamach stworzyliśmy krótki poradnik, który pozwoli im poczuć się pewniej w obliczu nadchodzących zmian. Dowiedz się, jak przygotować się do karmienia piersią i sprawdź, jakie akcesoria mogą pomóc Ci na początku laktacji.
Reklama

Przygotowanie piersi do karmienia – czy to konieczne?

Kilkadziesiąt, a nawet jeszcze kilkanaście lat temu, przyszłe mamy przygotowywały się do karmienia „hartując” brodawki. Dziś już wiemy, że nie jest to konieczne, a nawet może przynieść więcej szkody niż pożytku. Mocne pocieranie, masaż i ściskanie brodawek nie tylko są nieprzyjemne i bolesne, ale też mogą podrażnić delikatną skórę na piersiach. Co więcej, intensywne drażnienie brodawek powoduje wyrzut oksytocyny, który może wywołać skurcze macicy, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do porodu przedwczesnego.

Tak naprawdę o najlepsze przygotowanie piersi do karmienia dba sama natura. Już na początku ciąży większość kobiet zauważa, że ich piersi zaczynają się powiększać, stają się bardziej wrażliwe i tkliwe, a na ich powierzchni uwidaczniają się drobne naczynia krwionośne. Około 16. tygodnia ciąży gruczoły piersiowe zaczynają intensywniej pracować, produkując niewielkie ilości siary – pierwszego mleka, które maluszek otrzyma zaraz po porodzie. Jej ilość zwiększa się pod koniec ciąży, co możesz zauważyć jako drobne kropelki lub żółtawe, zaschnięte „strupki” na brodawkach. Oznacza to, że Twoje piersi są gotowe – bez zbędnych masaży i hartowania.

>>Dowiedz się, czym jeszcze może zaskoczyć Cię 9. miesiąc ciąży!

Poznaj pozycje do karmienia piersią i sposób przystawiania dziecka

Pierwszym krokiem na drodze do udanego karmienia piersią jest edukacja przyszłej mamy. Po książki, broszury i poradniki dotyczące karmienia możesz sięgać przez całą ciążę – zawarte w nich informacje pozwolą Ci oswoić się z tą nową czynnością oraz nabrać większej pewności siebie i wiary w swoje możliwości.

Reklama

Przede wszystkim pamiętaj, że prawie każda mama może karmić swoje dziecko piersią i niemal każde piersi, bez względu na wielkość, kształt, a nawet przebyte operacje mogą wykarmić maluszka. Aby jednak karmienie było bezbolesne i wygodne dla Was obojga, warto znaleźć jedną lub kilka pozycji, w których Ty będziesz czuła się komfortowo, a dziecko będzie mogło bez problemu ssać pierś.

Nałóżku kobieta w ciąży czytająca książkę o karmieniu piersią
Materiał partnera

Podczas ciąży zapoznaj się z najpopularniejszymi pozycjami do karmienia, np. pozycją klasyczną, leżącą, „pod górkę” i spod pachy. Jeśli już na tym etapie wiesz, że będziesz rodziła przez CC, zwróć szczególną uwagę na pozycje, w których dziecko nie będzie naciskało na Twój brzuch, np. pozycję leżącą na boku oraz półleżącą i leżącą na plecach. Pamiętaj, że każdą z nich możesz dowolnie modyfikować, zgodnie z potrzebami swoimi i maluszka.

>>Poznaj opis najpopularniejszych pozycji do karmienia piersią noworodka.

Poczytaj również o prawidłowej technice przystawiania dziecka do piersi i sprawdź, w jaki sposób skontrolować, czy maluszek prawidłowo chwyta brodawkę. Dowiesz się tego nie tylko czytając poradniki, ale też uczestnicząc w zajęciach w ramach szkoły rodzenia lub w indywidualnych, darmowych spotkaniach z położną, które przysługują Ci już od połowy ciąży.

Reklama

Dowiedz się, jak wyglądają początki karmienia piersią noworodka

Początkowe godziny i dni karmienia piersią noworodka są nie tylko wyjątkowe, ale też dość specyficzne. Pierwsze przystawienie maluszka do piersi zwykle następuje niedługo po porodzie, jeszcze na sali porodowej. Tuż po narodzinach, położna ułoży dziecko na Twoim brzuchu w kontakcie skóra do skóry. Po kilkunastu, a czasem kilkudziesięciu minutach, maluszek sam zacznie szukać Twojej piersi i otwierać buzię, by chwycić brodawkę.

Takie wczesne przystawienie dziecka do piersi jest bardzo ważne. Stymuluje laktację, buduje poczucie bezpieczeństwa u malucha i dostarcza mu niezwykle cennego i wartościowego pokarmu – siary. Siara zawiera mnóstwo unikalnych składników, które m.in. wspierają organizm maluszka oraz stymulują jego układ odpornościowy i trawienny.

>>Poznaj wyjątkowe właściwości siary i sprawdź, jak wpływa ona na zdrowie Twojego dziecka.

W pierwszych dniach po porodzie możesz mieć wrażenie, że dziecko ciągle chce przebywać przy piersi. Z jednej strony jest to bardzo ważne – ssanie pobudza piersi do produkcji większych ilości mleka i zapewnia dziecku wartościowe pożywienie w ilości dostosowanej do jego potrzeb. Z drugiej jednak może być dla mamy bardzo męczące, utrudniać odpoczynek po porodzie oraz powodować ból brodawek. Na szczęście, podczas pobytu w szpitalu możesz korzystać ze wsparcia położnych, a czasem też szpitalnego doradcy laktacyjnego. Poproś specjalistów o pomoc w dobraniu wygodnej pozycji do karmienia, w której będziesz mogła odpocząć i o podsunięcie skutecznych, sprawdzonych sposobów pomagających złagodzić ból i dyskomfort towarzyszące karmieniu. 

Reklama

Porozmawiaj ze swoją położną o najczęstszych problemach z karmieniem piersią

Choć karmienie piersią często przedstawiane jest jako naturalna, fizjologiczna czynność, to każda przyszła mama powinna mieć świadomość, że początki laktacji bywają trudne. Komplikacje w trakcie porodu, problemy zdrowotne mamy lub dziecka, zmęczenie, ból, dyskomfort i wiele innych czynników mogą sprawić, że pierwsze godziny, dni, a nawet tygodnie laktacji będą dla Ciebie bardziej wymagające, niż sądziłaś.

Kobieta karmiąca piersią niemowlę
Materiał partnera

Aby jak najlepiej przygotować się do karmienia, poproś swoją położną o podsunięcie prostych metod radzenia sobie z laktacyjnymi problemami: nawałem mlecznym, bolesnymi brodawkami, zastojami oraz wyciekiem pokarmu. Wspólnie porozmawiajcie też o doborze najlepszych technik karmienia, dostosowanych do Twojej budowy anatomicznej, np. wklęsłych brodawek, bardzo dużych lub przeciwnie – małych piersi. Poproś również o kontakt do polecanego doradcy laktacyjnego z Twojej okolicy. Jeśli, już po narodzinach dziecka, pojawią się większe trudności, będziesz mogła od razu umówić się na wizytę u specjalisty, bez dodatkowego stresu i nerwowych poszukiwań.

Przygotuj akcesoria do karmienia piersią

Teoretycznie, do karmienia piersią nie potrzebujesz żadnych gadżetów i dodatków.

Reklama

W sklepach dostępne są jednak akcesoria, które mogą ułatwić karmienie noworodka i niemowlaka oraz podnieść komfort życia karmiącej mamy:

  • wkładki laktacyjne – wchłaniają nadmiar pokarmu wydostającego się z piersi i chronią bieliznę przed zabrudzeniem. Mogą być jedno- lub wielorazowe
  • muszle laktacyjne – bardzo przydatne w pierwszych dniach karmienia, kiedy brodawki są podrażnione i obolałe
  • laktator ręczny lub elektryczny – pozwala szybko odciągnąć nadmiar pokarmu np. w trakcie nawału lub przed dłuższym wyjściem z domu
  • poduszka do karmienia – ułatwia ułożenie dziecka w wygodnej pozycji i odciąża Twoje ręce
  • miękki biustonosz do karmienia z odpinanymi miseczkami – podtrzymuje ciężkie od pokarmu piersi, zapobiega zastojom, a przede wszystkim – pozwala szybko „uwolnić” pierś i nakarmić malucha. Zaleca się, by w pierwszych tygodniach karmienia nosić go zarówno w dzień, jak i w nocy. Pamiętaj, by biustonosze do karmienia kupować dopiero w ostatnich tygodniach ciąży. Pod koniec ciąży Twoje piersi szybko się powiększają, dlatego na zakupy wybierz się najlepiej w 10. miesiącu.

>>Dowiedz się, co jeszcze powinnaś przygotować w 10. miesiącu ciąży i sprawdź, jak wyglądają ostatnie chwile przed porodem.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama