Barszcz Sosnowkiego - okazałe rośliny, z którymi kontakt jest bardzo niebezpieczny
Canva.com

Uważaj na tę roślinę, jest bardzo niebezpieczna! Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina, która każdego lata jest przyczyną wielu niebezpiecznych poparzeń i podrażnień skóry. Rośnie w całej Polsce, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda i jak chronić się przed kontaktem z tym olbrzymim chwastem.
Reklama

Barszcz Sosnowskiego — niebezpieczny przybysz z Kaukazu

Barszcz Sosnowskiego należy do rodziny selerowatych, podobnie jak seler, dzięgiel lub marchew. Barszcz Sosnowskiego nie jest rodzimym gatunkiem. Tę inwazyjną i bardzo niebezpieczną roślinę sprowadzono do Polski i innych krajów byłego bloku wschodniego w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i miała być wykorzystywana jako pasza dla bydła. Niestety okazało się, że jej uprawa jest trudna i niebezpieczna, a sama roślina bardzo inwazyjna. Niebawem zaczęła się rozprzestrzeniać w niekontrolowany sposób i zagrażać środowisku naturalnemu. W Polsce barszcz występuje na terenie całego kraju — rośnie przy drogach, na brzegach rzek i jezior, na nieużytkach. 

Aktualnie barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski

Dlaczego barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?

Kontakt z barszczem Sosnowskiego grozi silnymi podrażnieniami i poparzeniami skóry, a także bólami głowy i nudnościami. Reakcja skóry na związki kumarynowe zawarte w barszczu nasila się po ekspozycji podrażnionego miejsca na promieniowanie UV, w tym promienie słoneczne. Wcześniej objawy poparzenia barszczem mogą być niewidoczne, a pojawiają się dopiero po kilkudziesięciu minutach. Dlatego kontakt z barszczem jest niezwykle niebezpieczny dla dzieci oraz przypadkowych osób, które nie mają świadomości zagrożenia!   

Reklama

Objawy poparzeniem barszczem są bardzo bolesne i nasilają się w ciągu pierwszej doby od kontaktu — mogą wystąpić pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Taki stan utrzymuje się przez kilka dni. Później poparzone miejsca ciemnieją. Plamy mogą utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy, a wrażliwość na słońce nawet kilka lat.

W przypadku poparzenia barszczem skórę musimy przemyć dużą ilością czystej wody i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który będzie kontrolował dalsze leczenie.

Barszcz Sosnowskiego - liście w zbliżeniu i cała roślina
Canva.com

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz to roślina bardzo okazała, dlatego jeszcze w XIX wieku sadzona była w parkach jako roślina ozdobna. Łodygi barszczu o średnicy 10 cm mogą dorastać nawet do 4 m wysokości, a liście mogą mieć nawet 1,5 m średnicy. Barszcz kwitnie na biało — kwiaty zebrane są w półmetrowe baldachy

Barszcz Sosnowskiego podobny jest do kilku gatunków rodzimych, jednak są one znacznie mniejsze. Dodatkowo inwazyjny barszcz posiada fioletowe plamki. Barszcz najczęściej mylony jest barszczem zwyczajnym, arcydzięgielem litworem i dzięgielem leśnym.  

Występowanie okazów barszczu Sosnowskiego w Polsce możemy zgłaszać na specjalnej stronie internetowej.

Reklama
Źródło: Wikipedia
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama