Złoty pierścionek w antycznym stylu z dużym kamieniem szlachetnym, umieszczony w eleganckim pudełku
Canva.com

Jak rozpoznać prawdziwe złoto? Poznaj najlepsze sposoby

Złoto od tysiącleci jest najbardziej pożądanym kruszcem świata. Wykorzystywane jest w jubilerstwie oraz jako metal inwestycyjny. Z tego powodu wiele osób chce sprawdzić, czy biżuteria, którą posiada, wykonana jest z prawdziwego złota. Doradzimy, jak rozpoznać ten szlachetny kruszec.
Reklama

Co to są jubilerskie stopy złota?

Do wykonania ozdób ze złota wykorzystuje się stopy tego metalu, ponieważ czyste złoto jest zbyt miękkie i plastyczne. Z tego powodu łatwo ulega uszkodzeniu. Złoto jubilerskie powstaje przez dodanie do czystego kruszcu innych metali. W zależności od ilości domieszek m.in. srebra, miedzi i niklu złoto występuje w różnych próbach oraz różnych kolorach (przede wszystkim żółte, ale także białe i różowe). Najpopularniejsze próby złota w Polsce to 585 i 333

Cecha i znak probierczy złota

Jak najłatwiej sprawdzić, czy biżuteria wykonana jest ze złota? Wystarczy odczytać cechę! Wyroby ze złota, które są sprzedawane w Polsce, muszą posiadać cechę i znak probierczy, które są wybite na biżuterii przez Państwowy Urząd Probierczy. Znajdują się tam informacje dotyczące próby złota, czyli zawartości czystego złota w stopie jubilerskim oraz symbol cechy — w przypadku złota jest to głowa rycerza i litera oraz cyfra.

Reklama

Jeżeli kolczyki, pierścionek, bransoletka lub łańcuszek mają wybitą cechę, mamy pewność, że biżuteria wykonana jest z prawdziwego złota.

Kobieta sprawdza złotą monetę metodą na ząb
Canva.com

Jak sprawdzić złotą biżuterię bez wybitej próby?

Czasami zdarza się, że chcemy sprawdzić biżuterię, która nie posiada wybitej cechy, ani próby. Najczęściej oznaczeń brakuje biżuterii antycznej, sprowadzonej z innego kraju lub wykonanej ręcznie. Tej biżuterii nie kupujemy u jubilera, a przeważnie dostajemy ją w spadku, w prezencie lub przywozimy jako pamiątkę z egzotycznej podróży.

Reklama

Jak sprawdzić, czy jest wykonana ze złota? Oto kilka sposobów.

Wizyta u złotnika lub jubilera

Najprostszą i najbezpieczniejszą metodą sprawdzenia naszej biżuterii jest wizyta u złotnika lub jubilera. Specjalista bez problemu rozpozna prawdziwe złoto. Posiada także odczynniki chemiczne, które potwierdzą zawartość kruszcu w biżuterii.

Test magnesu

Jeżeli nie możesz skorzystać z porady fachowca, możesz wypróbować domowe sposoby. Najprostszy z nich to test magnesu. Złoto nie wykazuje właściwości magnetycznych, dlatego do pierścionka lub bransoletki wystarczy przyłożyć magnes (nawet taki ze stoiska z pamiątkami).

Reklama

Jeżeli magnes przyciąga biżuterię, na pewno nie jest wykonana z prawdziwego złota.

Test z westernów — czy sprawdzanie złota “na ząb” działa?

Z góry odradzamy wykonywanie tego testu. Faktycznie w XIX w. złote dolarówki były bite w prawie czystym złocie, które jest bardzo miękkie. Dlatego czasami po ugryzieniu monety, mogły pozostać na niej ślady zębów. Dziś biżuterię wykonuje się twardszych stopów jubilerskich, w związku z tym gryząc pierścionek lub obrączkę, możemy jedynie uszkodzić sobie zęby.

Test Archimedesa

Test Archimedesa jest najdokładniejszą z domowych metod, jednak wymaga sporo wysiłku i odrobinę zdolności matematycznych. Polega on na obliczeniu objętości wody, która została wyparta przez złoty przedmiot zanurzony w naczyniu.

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama