Biało srebrny kot puszysty o niebieskich oczach leży na blacie kuchennym obok kwiatka w koszyku
Materiał partnera

Jak wybrać kuwetę dla kota?

Odpowiednia kuweta dla kota to podstawa. Jeżeli zostanie nieprawidłowo dobrana, istnieje dość spore ryzyko, że nasz (najczęściej) futrzany przyjaciel nie będzie chciał z niej korzystać, a potrzeby fizjologiczne będzie załatwiał w różnych miejscach w domu. Istnieje jednak ogromna ilość modeli i rozmiarów kuwet, zatem warto dowiedzieć się, jak prawidłowo wybrać kuwetę dla kota.
Reklama

Mała kuweta dla kota, kuweta zamykana czy kuweta przesiewowa? Rodzaje produktów

Rydy kot puszysty piękny patrzy w górę mądrymi oczami
Materiał partnera

Na rynku znaleźć można ogromną ilość produktów. Wśród nich dostępna jest przykładowo:

  • mała kuweta dla kota - kuweta dla małego kotka europejskiego lub sfinksa może wyglądać zupełnie inaczej niż ta dla Maine Coon’a. Wybierając odpowiedni produkt, trzeba pamiętać, że musi być dłuższy i szerszy od kota. Kiedy osobnik podrośnie, zapewne będzie trzeba kupić większy model.
  • duża kuweta dla kota – sprawdzi się niezależnie od jego wieku, ponieważ, nawet gdy kot osiągnie dojrzałość, nie zajdzie potrzeba wymiany produktu na nowy. Duża kuweta to również mniejsze ryzyko, że kot do niej nie trafi i większe szanse, że skorzysta z niej ponownie w innym miejscu, jeżeli nie zdążymy jeszcze posprzątać po poprzedniej wizycie. Nie każdy jednak ma wystarczającą ilość przestrzeni w domu na dużą kuwetę.
  • kuweta otwarta – to najczęściej wybierany rodzaj kuwet, który ma postać płaskiego, prostokątnego pudełka z zabezpieczającym rantem. Jest tania, wygodna i szybka w sprzątaniu, a kot może do niej łatwo wejść lub wskoczyć. Jeżeli z kuwety otwartej wydobywa się nieprzyjemny zapach, to znaczy, że być może trzeba ją częściej opróżniać i myć. Do żwirku można dodać także neutralizator zapachów.
  • kuweta dla kota zamykana – ma postać zamykanego domku z drzwiczkami/klapką, przez które kot musi przejść. Chociaż takie rozwiązanie zapewnia brak zapachów wokół kuwety, nie każdy kot je polubi.
  • kuweta kryta dla kota – to opcja pośrednia pomiędzy kuwetą zamkniętą i otwartą. Nad basenem znajduje się zadaszenie albo produkt ma otwarte miejsce, przez które kot może swobodnie przejść.

W pełni otwarta lub zamykana kuweta to jednak niejedyne rozwiązanie. Ciekawą opcją są także kuwety przesiewowe. W przeciwieństwie do standardowych nie wymagają korzystania z łopatki. Składają się z dwóch części – sitka i basenu. Kiedy znajdą się w niej nieczystości, wystarczy wytrzepać żwirek z sitka, wyrzucić je i założyć sito ponownie. Najróżniejsze kuwety dla kota znajdziesz pod adresem: https://www.e-sas.pl/kuwety .

Reklama

Kuweta dla kotów a materiał jej wykonania

Kuweta zamykana dla kota najczęściej wykonywana jest z tworzyw sztucznych. Są stosunkowo tanie i wygodne w myciu. Jedyną ich wadą jest możliwość łatwego zarysowania czy pęknięcia. Nieco częściej trzeba je również myć. Alternatywą dla plastiku są kuwety ceramiczne – te są nieco bardziej higieniczne, jednak można domyślić się, że kuweta dla kota duża wyprodukowana z takiego materiału będzie dość ciężka w przenoszeniu w razie potrzeby.

Kuwety dla kotów muszą odpowiadać przede wszystkim ich użytkownikom. Oprócz materiału, wielkości oraz rodzaju warto zwrócić uwagę na to, czy jej ścianki nie są zbyt wysokie dla kota — szczególnie starszego lub kociaka. W każdym domu ilość kuwet powinna być taka sama jak liczba zwierząt.

Kuwety i ich ustawienie, pielęgnacja oraz czyszczenie

Reklama

Kuweta powinna być ustawiona w ustronnym i cichym miejscu. Nie może znajdować się w pobliżu misek z jedzeniem czy wodą. Wypełniona odpowiednio dobranym żwirkiem sama będzie zachęcać kota do korzystania z niej. Kotowate mają naturalną potrzebę załatwiania potrzeb fizjologicznych na piaszczystym podłożu oraz zakopywania nieczystości.

Sprzątanie przy pomocy łopatki lub sita powinniśmy wykonywać niezwłocznie, gdy zauważymy, że kuweta jest pełna. Do nauki korzystania z kuwety zawsze wybierajmy modele otwarte, by dopiero w późniejszym czasie dołożyć do nich zadaszenie. Raz na tydzień lub dwa (w zależności od rodzaju żwirku) należy dokonywać jego całkowitej wymiany na nowy. To też moment, w którym należy umyć całą kuwetę bezzapachowym detergentem.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama