Ocet jabłkowy
Canva.com

Jak wykorzystać ocet jabłkowy? Sprawdzi się nie tylko w kuchni

Jabłkowy ocet jest dość często wykorzystywany w polskiej kuchni. Nie tylko zresztą kuchni, bo niektórzy używają go do produkcji domowych preparatów czyszczących, w których przeważnie jest on łączony z sodą oczyszczoną i zastępuje zwykły ocet, nadając produktom dodatkowego przyjemniejszego aromatu.
Reklama

Ocet jabłkowy można też wykorzystać śmiało do zadbania o zdrowie.

Świetnie wpłynie on na stan jelit i przyspieszy przemianę materii, ale również zadziała pozytywnie na bolące gardło i osłabi infekcję górnych dróg oddechowych, gdy zostanie zastosowany w formie płukanki.

Zacznijmy jednak od działania skupionego na układzie pokarmowym. Najczęściej bowiem ocet stosuje się właśnie po to, by dzięki niemu szybciej schudnąć, bo nie brakuje w Internecie artykułów, które opisują go tak, jak gdyby rzeczywiście był on jakimś cudownym specyfikiem prowadzącym do momentalnego spalania tkanki tłuszczowej. Takie cuda nie istnieją, jednakże ocet jest w stanie w jakimś stopniu usprawnić metabolizm, choć efekt tego będzie jedynie taki, że jelita zaczną szybciej się opróżniać, dojdzie do redukcji wzdęć, a uciążliwe zaparcia znikną.

Reklama

Jak stosować ocet jabłkowy na zdrowie?

Ocet jabłkowy
Canva.com

Ocet należy dodawać w niewielkiej ilości do wody i w takiej formie wypijać przed głównymi posiłkami. W żadnym wypadku nie powinno się spożywać go solo. Nie dość, że byłoby to bardzo nieprzyjemne z uwagi na intensywny smak octu, taki sposób zażycia mógłby okazać się wręcz szkodliwy.

W przypadku gdy natomiast ma się do czynienia z górną infekcją dróg oddechowych, ocet jabłkowy należy zastosować na gardło jako środek odkażający i ściągający.

Reklama

Ponadto złagodzi on dolegliwości bólowe i pozwoli pozbyć się nieprzyjemnego uczucia drapania w gardle, działając na nie bardzo sprawnie i szybko. Octową płukankę przygotowuje się niemalże tak samo jak roztwór na spalanie tkanki tłuszczowej, bo rozcieńcza się łyżkę octu jabłkowego w połowie szklanki przegotowanej, lekko ciepłej wody. Roztworem należy płukać gardło nawet kilka razy dziennie. Można to robić średnio co godzinę, aż ból i inne dolegliwości znikną na dobre.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama