Kręgosłup
Canva.com

Jak zadbać o kręgosłup, aby długo żyć bez bólu?

Być może nie myślisz o swoim kręgosłupie tak często, ale ma on kluczowe znaczenie dla prowadzenia zdrowego życia. Kręgosłup składa się z kości zwanych kręgami, które chronią rdzeń kręgowy i pozwalają nam poruszać naszym ciałem na wiele różnych sposobów. Kiedy jesteś zdrowy, łatwo jest zapomnieć o swoim kręgosłupie - ale to może być niebezpieczne! W tym poradniku omówimy, jak dbać o kręgi, aby żyć jak najdłużej i bez bólu.
Reklama

Dobrze się odżywiaj

Dobre odżywianie się jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, aby utrzymać zdrowy kręgosłup. Kręgosłup potrzebuje składników odżywczych, aby jego komórki mogły prawidłowo funkcjonować, dlatego ważne jest, abyś każdego dnia spożywał różnorodne pokarmy.

Jedz dużo owoców i warzyw.

Te produkty są bogate w witaminy A, C i E; wapń; magnez; folian (kwas foliowy); potas; błonnik; przeciwutleniacze, takie jak beta-karoten lub likopen znajdujący się w pomidorach; luteina znajdująca się w zieleni liściastej, takiej jak szpinak lub jarmuż - wszystkie te składniki odżywcze są dobre dla twoich kości, jak również innych części ciała, takich jak mięśnie!

Nie przejadaj się, ponieważ może to prowadzić do otyłości, która niesie ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia, w tym zwiększony nacisk na stawy prowadzący do choroby zwyrodnieniowej stawów.

Reklama

Unikaj spożywania cukru, ponieważ został on powiązany ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia cukrzycy typu 2 (T2DM).

Zachowaj elastyczność kręgosłupa

  • Joga i pilates są jednakowo dobre dla twojego kręgosłupa, ponieważ pracują, aby utrzymać elastyczność. Należy starać się wykonywać te rodzaje ćwiczeń codziennie, ale co najmniej trzy razy w tygodniu.
  • Rozciąganie może być również pomocne w utrzymaniu elastyczności kręgosłupa, ale ważne jest, aby nie przesadzić - nie chcesz spowodować obciążenia żadnej części ciała!
  • Spróbuj wykonać kilka podstawowych odcinków, takich jak:
  • Zginanie się w pasie z rękami na kolanach; przytrzymaj przez 30 sekund przed ponownym wstaniem.
  • Leżenie płasko na plecach z rękami wyciągniętymi nad głową; utrzymaj tę pozycję przez 15 sekund, a następnie opuść ręce na łóżko lub podłogę pod sobą (upewnij się, że nie zwisają nad krawędzią).

Zadbaj o dobrą postawę

  1. Dobra postawa jest ważna dla utrzymania zdrowego kręgosłupa.
  2. Zła postawa może prowadzić do bólu pleców, bólu głowy i innych problemów.
  3. Przykłady złej postawy: siedzenie na krześle lub stanie z ramionami pochylonymi do przodu.
  4. Przykłady dobrej postawy: trzymanie głowy w górze i pleców prosto podczas siedzenia lub stania.

Mamy nadzieję, że zdobyłeś cenną wiedzę o tym, jak dbać o swój kręgosłup. Pamiętaj, że ważne jest, aby regularnie poddawać się badaniom u lekarza lub pracownika medycznego, gdy tylko zauważysz nietypowy ból lub dyskomfort w plecach. Nieleczone problemy z kręgosłupem mogą być niezwykle osłabiające, a nawet prowadzić do trwałych uszkodzeń, jeśli nie będą natychmiast leczone.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama