Menstruacja
Canva.com

Kubeczek menstruacyjny – czym jest i do czego służy?

Kubeczek menstruacyjny to kubeczek wielokrotnego użytku wykonany z gumy, silikonu lub TPE (termoplastycznego elastomeru). Kubeczka używa się poprzez włożenie go do pochwy w celu zebrania płynu menstruacyjnego. Kubeczki menstruacyjne przeznaczone są do noszenia do 12 godzin, można je opróżnić, umyć łagodnym mydłem i wodą, wysuszyć i ponownie użyć.
Reklama

Stosowanie kubeczka menstruacyjnego może zmniejszyć ilość odpadów generowanych przez jednorazowe produkty higieny kobiecej, takie jak podpaski czy tampony, nawet o 95%.

Z czego zrobione są kubeczki menstruacyjne?

  • Kubeczek menstruacyjny to kubeczek wykonany z gumy, silikonu lub TPE (termoplastyczny elastomer).
  • Jest on wkładany do pochwy w celu zebrania wydzieliny menstruacyjnej.
  • Kubeczek można wyjąć i opróżnić, a następnie ponownie włożyć do użytku w ciągu dnia.

Ekologiczna alternatywa

Kubeczek menstruacyjny można nosić do 12 godzin. Dobrze jest zostawić go na dłużej, ale powinnaś sprawdzać go co jakiś czas, aby upewnić się, że nie jest zbyt pełny lub nie przesunął się w inne miejsce.

Reklama

Możesz również nosić kubeczek menstruacyjny na noc, więc nie musisz się martwić o zmianę tamponu lub podpaski w środku nocy. Jest to szczególnie wygodne, jeśli mieszkasz ze współlokatorami, których mogą denerwować te wszystkie wycieczki do łazienki!

Kolejna korzyść: w przeciwieństwie do tamponów, nie ma ryzyka wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego (TSS) przy stosowaniu kubeczka menstruacyjnego, ponieważ w procesie produkcji nie ma żadnych toksyn - a ponieważ są one wielokrotnego użytku, a nie jednorazowe, jak większość innych produktów higieny kobiecej; mniejsza ilość odpadów oznacza również mniejsze wydatki w czasie!

Kubeczek menstruacyjny istnieje już od ponad 80 lat, ale nadal nie jest powszechnie znany.

Reklama

Dzieje się tak dlatego, że większość ludzi w naszym społeczeństwie nadal postrzega menstruację jako coś brudnego i wstydliwego. Ale prawda jest taka, że to po prostu normalna część życia - nawet jeśli nie lubisz o tym mówić! Jeśli chcesz chronić się przed toksycznymi chemikaliami, a jednocześnie zaoszczędzić pieniądze na jednorazowych produktach, to rozważ użycie kubeczka menstruacyjnego zamiast tego.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama