Sanseweria
Canva.com

Jak zadbać o uroczą sansewierię zimą? Nasze praktyczne porady

Sansewieria jest sukulentem, którego pielęgnacja nie przysparza większych trudności. Na jakie czynniki powinniśmy zwrócić uwagę w zimie, kiedy w domu sucho i gorąco?
Reklama

Warunki - dużym zagrożeniem w tym czasie jest sansewierii wysoka temperatura w pomieszczeniu. Latem dobrze sobie z tym radzi. W zimie jednak temperatura powinna wynosić 18-20 stopni Celsjusza. Kiedy jest cieplej, liście sansewierii zaczynają schnąć, brązowieją. Dobre dla sansewierii będzie chłodniejsze niż wewnątrz, miejsce na parapecie okiennym.

Ale temperatura powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Bo kiedy jest zimno i wilgotno, roślina zaczyna gnić. Pilnujmy też, aby liście nie dotykały szyby. Podczas mrozu, panującego za oknem, szyba jest lodowata i liście sansewierii sczernieją. Miejsce powinno być jasne. Niedobór światła powoduje bowiem, że liście blakną i zanikają na nich prążki i paski.

Podlewanie

Sanseweria
Canva.com
Reklama

Zimą sansewierię podlewajmy raz na 3-4 tygodnie. Róbmy to wtedy, kiedy podłoże wyraźnie przeschnie. Ta roślina nie znosi przelania. Kiedy damy jej za dużo wody, kłącza i liście zgniją. Nie da się jej uratować. Sansewierię możemy podlewać kranówką. Pozwólmy jednak, aby trochę postała, aby się ogrzać do letniej temperatury. Zbyt zimna mogłaby zaszkodzić roślinie. Wodę lejmy wyłącznie na podstawkę.

Nawożenie

W zimie nie zasilajmy sansewierii nawozami. Powróćmy do tego późną wiosną, aby nawozić też przez lato. Co 2-3 tygodnie. Stosujmy wtedy płyny nawóz do sukulentów.

Dodatkowa uwaga - czy może stać w kuchni? Warto wiedzieć, że sansewieria gwinejska dobrze sobie tam poradzi o każdej porze roku. To wytrzymały gatunek. A przed wyziewami z kuchenki gazowej i oparami chronią ją woskowate liście.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama