Budyń domowy w białej miseczce stojący na ściereczce w delikatne paski
canva.com

Jak zagęścić zbyt rzadki budyń? Oto prosty trik!

Dobry budyń z całą pewnością nie powinien być za rzadki, więc jeśli z jakiegoś powodu taki wyszedł, trzeba coś z nim zrobić, zanim doda się go do ciasta albo przełoży nim biszkopt na urodzinowy tort budyniowy. Nawet wierne trzymanie się przepisu nie zawsze gwarantuje pełen sukces cukierniczy. A jak zagęścić budyń, który wyszedł za rzadki?
Reklama

Da się to zrobić aż na trzy różne sposoby, dlatego całe szczęście nie trzeba tego budyniu przygotowywać od nowa, co byłoby raczej frustrujące.

Sposób 1: daj więcej czasu na stężenie budyniu

Najłatwiej zagęścić budyń wtedy, gdy na to zagęszczenie ma się trochę więcej czasu, czyli nie trzeba spieszyć się z przygotowaniem wypieku, a można śmiało pozwolić sobie na to, by z dalszym przygotowaniem ciasta poczekać jeszcze jakieś kilka godzin. Dokładnie takiego czasu potrzeba bowiem do odpowiedniego schłodzenia budyniowego kremu. Włożony do lodówki na kilka godzin zdoła całkowicie zmienić swoją konsystencję, bo po prostu stężeje i automatycznie stanie się dużo gęstszy, dzięki czemu po wyciągnięciu go z lodówki bez problemu można będzie przełożyć nim dowolny wypiek, wcześniej tylko raz jeszcze miksując go mikserem albo blenderem.

Reklama

Sposób 2: mąka ziemniaczana

Drugi patent na to, by naprawić zbyt rzadki budyń polega na wymieszaniu go z niewielką ilością mąki ziemniaczanej. Mało kto wie, że dawniej kremy budyniowe robiło się w domach właśnie z takiej mąki, więc idealnie nadaje się ona do zagęszczania słodkich mas. Aby jednak nie doprowadzić do pojawienia się grudek, mąkę najbezpieczniej przesiać wcześniej przez drobne sitko i dopiero taki delikatny puch powoli dodawać do budyniu, oczywiście cały czas go mieszając, najlepiej przy pomocy trzepaczki i najlepiej podczas jego delikatnego podgrzewania. Z mąką nie można przesadzić. Jeżeli doda się jej za dużo, budyń zrobi się aż nadto gęsty i przez to ciężko będzie z nim pracować.

Sposób 3: żelatyna

Ostatnia metoda polega natomiast na dodaniu do zbyt rzadkiego budyniu odrobiny żelatyny rozpuszczonej we wrzątku. Jest to ostatnia już deska ratunku, którą warto zastosować wtedy, gdy poprzednie techniki okażą się mało skuteczne albo gdy z jakichś powodów nie będzie ich można zastosować (np. z powodu nieposiadania mąki ziemniaczanej).

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama