Jak zapakować prezent?
Do przeczytania w ok. 3 min.
Prezenty, które nie wymagają pakowania
Żadnego prezentu nie powinno się wręczać bez opakowania, ale niektóre nie wymagają owijania w papier, ponieważ same wyglądają wystarczająco elegancko. Tyczy się to w szczególności gotowych zestawów prezentowych. Czasem opakowania tego typu można personalizować, w innych przypadkach są one dopasowane do okazji, jak na przykład kalendarz adwentowy z kosmetykami w eleganckim złotym pudełku.
Najprostszą i uniwersalną formą zapakowania prezentu jest wybór ozdobnej torebki z papieru. Są one dostępne w bardzo wielu rozmiarach, od odpowiednich na przykład na biżuterię, aż do takich, w których zmieści się sporych rozmiarów robot kuchenny. Torebki sprawdzają się głównie w przypadku małych prezentów oraz przedmiotów o nieregularnych kształtach, przez co trudno jest je zapakować w papier.
Wybierając formę zapakowania prezentu, warto zwrócić uwagę na jego fabryczne opakowanie. Niektóre przedmioty pomimo nieregularnych kształtów pakowane są do eleganckich kartoników tak jak na przykład zapach do samochodu z uchwytem do kratki nawiewu. Pudełeczko będzie wyglądać znacznie ładniej w ozdobnej torebce niż produkt zapakowany w folię, a dodatkowo łatwiej jest je zapakować w papier.
Jak zapakować prezent w papier?
Pakowanie prezentów wydaje się proste, a jednak bardzo wiele osób ma trudności z przyswojeniem tej sztuki.
Najważniejsza jest tu precyzja i ostrożne zaginanie papieru, tak, aby nie musieć nanosić poprawek. Początkujący powinni także wybierać możliwie gruby papier, który nie porwie się podczas pakowania i najlepiej nieśliski, ponieważ jego ułożenie może sprawiać trudności.
Papier należy rozłożyć na dużym stole lub podłodze, a następnie położyć na nim pudełko z prezentem. Jeszcze przed cięciem obmierza się dokładnie, ile papieru będzie potrzebne do pokrycia całego pudełka i zostawia zapas na co najmniej 2 centymetry.
Równe wycięcie ułatwi zachowanie estetycznego wyglądu prezentu.
Najpierw skleja się szersze boki, żeby móc równo ułożyć papier na pudełku. Po ich podklejeniu, po przeciwnych stronach pudełka z odstających fragmentów papieru tworzy się trójkąty, formując je wzdłuż krawędzi prezentu. Trójkąty należy następnie skleić i uważać, żeby lewa strona papieru nie była widoczna na żadnym z nich.
Wstążki, kokardy i zawieszki
Wszystkie możliwe dodatki do prezentów takie jak kolorowe wstążki, kokardy, aplikacje, zawieszki, czy brokat, nie są oczywiście obowiązkowe. Warto zwrócić na nie uwagę, kiedy przygotowuje się ważny upominek i chce się podkreślić jego wartość. Przy tak bogato zdobionych prezentach, należy zadbać o to, żeby dodatkowe aplikacje ozdobne pasowały do wybranego wcześniej papieru.
Bardzo często polecanym sposobem pakowania jest wybór zwykłego szarego papieru, a następnie zdobienie go wieloma dodatkowymi dekoracjami. W takiej sytuacji nie ma ryzyka, że poszczególne elementy nie będą do siebie pasować, ponieważ szary papier jest całkowicie uniwersalny. W przypadku kolorowych papierów zwykle zaleca się wybór wstążek i dodatków w podobnym odcieniu lub kontrastowym, pod warunkiem, że całość zostanie utrzymana jedynie w dwóch barwach i nie stanie się losową mieszanką kolorów.
Artykuł sponsorowany