Oparzenie słoneczne
Canva.com

Jak złagodzić oparzenia słoneczne?

Oparzenie skóry może być spowodowane długotrwałą ekspozycją ciała na słońce, po brak ochrony przeciwsłonecznej. To bolesne doświadczenie, szczególnie dla osób, które mają przesuszoną i wrażliwą skórę. Jak zminimalizować dyskomfort po opalaniu?
Reklama

Bolesne rany

Oparzenie słoneczne
Canva.com

Oparzenie słoneczne to uraz skóry spowodowany nadmierną ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe ze słońca. Może powodować ból, swędzenie, obrzęk i zaczerwienienie. Oparzenie słoneczne zwykle leczy się w ciągu kilku dni do tygodnia.

Reklama

Promienie ultrafioletowe słońca rozkładają naturalne oleje skóry, prowadząc do odpowiedzi zapalnej, która może powodować ból, obrzęk i pęcherze. Oparzeniom słonecznym można zapobiec, stosując krem przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania ze współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF) co najmniej 30 minut przed wyjściem na zewnątrz.

Jak zmniejszyć dyskomfort po oparzeniu?

Oparzenie słoneczne
Canva.com

Jednym z najczęstszych domowych środków na oparzenia słoneczne jest nalanie mieszaniny sody oczyszczonej i wody na oparzenie oraz pozostawienie jej na około dziesięć minut. Soda oczyszczona pomoże usunąć martwy naskórek i zapewni kojące uczucie.

Dobry będzie także zimny prysznic, który pozwoli obniżyć temperaturę rozpalonej skóry. Prysznic, który przyniesie ulgę w cierpieniu powinien trwać minimum 15 minut. Przy drobnych oparzeniach możemy stosować sok z aloesu. Wystarczy, że nałożymy sok na wacik i przyłożymy na kilkanaście minut na bolące miejsce. Warto wiedzieć, że aloes ma enzymy, które przyspieszają gojenie ran.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama