Na tle wody mężczyzna z depresją siedzi w dramatycznej pozie przytrzymując dłońmi głowę
Materiał partnera

Jak żyć z depresją?

Każdego roku coraz więcej osób dowiaduje się o tym, iż cierpią oni na depresję. Czasami sami podejrzewamy, iż mamy taki problem – a dla niektórych jest to ogromne zaskoczenie i trudna do zaakceptowania diagnoza. Depresja jest jednak prawdziwym problemem, którego nie damy rady zignorować - musimy więc nauczyć się z nią funkcjonować. Warto poznać różne kroki, które umożliwią nam normalne życie - tym bardziej, jeżeli wiemy już, że przed nami długi czas leczenia.
Reklama

Depresję można kontrolować - niektórzy nigdy nie będą w stanie wyleczyć jej w 100%, ale dalej mogą cieszyć się z codziennego życia. Ważne jest tutaj na pewno to, aby nie polegać tylko i wyłącznie na pomocy specjalisty - każdy psycholog powie nam, że ogromna część pracy należy tylko do nas, bo to my jesteśmy za siebie odpowiedzialni. To również my spędzamy ze sobą cały czas – nie możemy uciec od tego, co mamy w głowie. Jeżeli nauczymy się rozpoznawać depresję i “jej głos” to rzadziej będzie ona przejmowała kontrolę nad naszym ciałem i zachowaniem.

Kilka ważnych zasad

Po pewnym czasie osoba chora zwykle jest już w stanie powiedzieć, kiedy ma po prostu zły humor – a kiedy dopada ją epizod depresyjny. Jeżeli wiemy, że tym razem chodzi o to drugie – musimy spróbować to zwalczyć.

Reklama

Razem z psychologiem można wybrać sobie kilka takich czynności, które poprawiają nam nastrój - wiemy to z doświadczenia i w większości przypadków to działa. Jeżeli depresja ma łagodną postać to dostarczenie sobie endorfin we wspomniany sposób może okazać się skuteczne.

Duża ilość osób chorych zauważa, że odpowiednie zagospodarowanie sobie czasu wolnego zmniejsza ryzyko pojawieniu się negatywnych myśli. Ponownie – nie zadziała to u każdego, ale warto na początek testować wszystkie te metody, aby przekonać się, co u nas się sprawdza. Niektórzy chwalą sobie ruch i aktywność fizyczną - nawet zwykły spacer może sprawić, że poczujemy się trochę lepiej.

Nie bój się farmakologii

Reklama

A jeżeli okazuje się, że wspomniane metody nie przynoszą efektów i nawet z pomocą psychologa nie jesteśmy w stanie poczuć się lepiej – wtedy warto wybrać się do psychiatry. Depresja może być uwarunkowana biologicznie i wtedy stosowanie farmakologii będzie faktycznie konieczne. Nie powinno się podchodzić do tego negatywnie, bo współcześnie stosowane antydepresanty raczej nie wywołują już żadnych skutków ubocznych. Depresja nie skaże nas więc na otępienie, senność czy uzależnienie od tabletek. A jeżeli zauważymy u siebie pogorszenie stanu zdrowia to możemy zmienić przyjmowany lek na coś innego.

Sprawdź bazę problemów Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-problemow

Artykuł sponsorowany

Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama