Nowoczesna kuchnia w bieli z drewnianą wyspą pośrodku ze zlewem kuchennym
komfort.pl

Jaki zlew do kuchni wybrać? 5 reguł, którymi warto się kierować!

Zlewozmywak to jeden z najważniejszych elementów każdej kuchni. Obecnie na rynku dostępne są liczne rozwiązania, które różnią się między sobą liczbą komór, kształtem, kolorem oraz materiałem, z którego zostały wykonane. To, jaki zlew do kuchni będzie najlepszy, zależy jednak nie tylko od stylu, w jakim zaaranżowane jest wnętrze, ale i trybu życia. Można jednak wskazać kilka reguł, którymi należy kierować się przy wyborze zlewu do każdej kuchni.
Reklama

Zlewozmywak a liczba domowników

Zlewozmywak musi być przede wszystkim funkcjonalny. Dlatego jego rozmiar musi być dostosowany do wielkości kuchni oraz liczby osób, które z niej korzystają.

Dla singli lub par zazwyczaj wystarczające są zlewozmywaki jednokomorowe. Najczęściej wybierają je osoby, które mało gotują i wykonują w kuchni jedynie podstawowe czynności, takie jak mycie warzyw i owoców lub pojedynczych naczyń. Z kolei w domu, w którym mieszka kilka osób, niezbędny jest zlew dwukomorowy.

Model dwukomorowy jest też nieodzowny w kuchni, w której naczynia myte są wyłącznie ręcznie. W takiej sytuacji warto wybrać zlew kuchenny, który będzie nieco głębszy, co pozwoli na wygodne umycie nawet dużych garnków.

Nowoczesna kuchnia w bieli i szarościach ze zlewem kuchennym
komfort.pl

Jaki zlew do białego, czarnego lub drewnianego blatu?

Reklama

Aby kuchnia doskonale się prezentowała, ważne jest idealne dopasowanie do siebie elementów jej wyposażenia. Obecnie możemy wybierać spośród licznych wersji kolorystycznych zlewozmywaków, co stwarza duże możliwości w dziedzinie aranżacji wnętrza. Szczególnie ważne jest dopasowanie ich do blatów.

To, jaki zlew do czarnego, białego lub drewnianego blatu będzie najlepszy, zależy jednak przede wszystkim od planowanej kolorystyki całego wnętrza. Bezpiecznym wyborem jest oczywiście model w takim samym kolorze – do czarnego blatu czarny zlew, do białego blatu biały itd.; coraz częściej stosowane są jednak kontrasty. Mogą one doskonale wyglądać pod warunkiem, że pozostałe elementy w kuchni również będą zestawione ze sobą w podobny sposób.

Reklama

Do rozwiązań uniwersalnych należą zlewozmywaki ze stali nierdzewnej . Pasują zarówno do ciemnych, jak i jasnych blatów. Zlew tego rodzaju idealnie uzupełnia wnętrza o nowoczesnym charakterze.

Sposób montażu

Bardzo ważnym kryterium wyboru zlewozmywaka jest sposób jego montażu. Najłatwiejsza jest instalacja zlewów nakładanych – wystarczy je bowiem umieścić bezpośrednio na szafce kuchennej bez blatu. Z kolei modele wpuszczane w blat wymagają wycięcia w płycie otworu, w którym umieszczany jest zlewozmywak. Coraz więcej osób sięga także po zlew podwieszany od spodu blatu. Wariant ten ma opinię najłatwiejszego do utrzymania w czystości.

Biała kuchnia w tradycyjnym stylu ze zlewem kuchennym
komfort.pl

Stal, kamień czy ceramika?

Reklama

Wybierając zlew do kuchni, należy wziąć pod uwagę także materiał, z którego jest on wykonany. Ma to bowiem wpływ zarówno na kwestie estetyczne, jak i walory użytkowe. 

Klasyczna stal nierdzewna jest łatwa do utrzymania w czystości i odporna na działanie wysokich temperatur. Dobrze prezentuje się w każdej kuchni, niezależnie od stylu oraz kolorystyki otaczających blatów.

Trwałym i modnym zarazem rozwiązaniem są zlewozmywaki z granitu. Są odporne zarówno na wysokie temperatury oraz środki chemiczne, ale i uderzenia oraz zarysowania. Najczęściej dostępne są w neutralnych barwach, dzięki czemu są idealnymi zlewami do drewnianego, szarego lub ciemnego blatu.

Zastanawiając się, jaki zlew wybrać do białej kuchni, warto zdecydować się na wariant wykonany z białej ceramiki. Doskonale harmonizuje on również z kolorem drewna.

Reklama

Modele ceramiczne są łatwe w czyszczeniu oraz bardzo trwałe i wytrzymałe.

Nie zapomnij o armaturze

Zlew oraz bateria to elementy, które muszą idealnie do siebie pasować – zarówno pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności. W tym celu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wymiar armatury oraz sposób jej montażu. 

Dobierając armaturę należy upewnić się, że koniec wylewki będzie znajdować się w wystarczającej odległości od dna zlewu, by umożliwić wygodne zmywanie garnków lub większych sprzętów. Przykładowo, jeśli zlew jest płytki, należy wybrać wariant z wysoką wylewką. 

Bezpiecznym wyborem jest gotowy zestaw zlewozmywak z baterią kuchenną . Zakup takiego kompletu eliminuje konieczność dokładnego mierzenia i dopasowywania do siebie poszczególnych elementów. Oprócz tego są one spójne pod względem estetycznym, dzięki czemu mogą stanowić prawdziwą ozdobę kuchni.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama