Oczy kobiety w zbliżeniu. Co zrobić, gdy na powiece pojawi się jęczmień?
Materiał partnera

Jęczmień na oku – jak powinniśmy postępować?

Czy właśnie zauważyłeś na swojej powiece mały guzek, który swoim wyglądem przypomina jakieś ziarenko? Najpewniej jest to jęczmień. Jest to nic innego jak zakażenie miejscowe, które jest wywoływane głównie poprzez gronkowce. Nie bój się, ponieważ takowa zmiana nie ma wpływu na Twój wzrok, a tak naprawdę można się jej relatywnie szybko pozbyć. W jaki sposób? Pora to sprawdzić.
Reklama

Czym jest jęczmień na oku?

Jęczmień na oku jest ropnym grudkowym guzkiem. Najczęściej występuje na samej linii rzęs na powierzchni zewnętrznej powieki. W tym miejscu musimy jednak wspomnieć, że występują także jęczmienie wewnętrzne. Najczęściej jęczmień na początku jest czerwony. Później jego kolor się zmienia. Może zamieniać się w róż, czy też w żółć. Jęczmienie pojawiają się u kobiet, ale także u mężczyzn. Nie ma tutaj także znaczenia wiek danej osoby. 

Obecność jęczmienia na oku nie jest żadnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale pod jednym warunkiem. Konieczne jest to, aby jęczmień leczyć. Z pomocą przychodzi szereg domowych metod. Czasami jednak nie obejdzie się bez wprowadzenia do leczenia antybiotyków. Jęczmień zagoi się w sposób samoczynny. Po dosłownie kilku dniach przebija on skórę i już się wchłania. Więcej o jęczmieniu i jego leczeniu można przeczytać tutaj https://www.wrosinski.pl/jeczmien-na-oku/

Reklama

Ile będziemy się męczyć z jęczmieniem na oku?

Jak już powiedzieliśmy, jęczmień sam w sobie nie jest groźny, ale jednak wywołuje spory dyskomfort. Jest w końcu odczuwalny za każdym razem, gdy mrugamy. Jakie są jego objawy? Na pewno jest to swędzenie, łzawienie, zaczerwienienie oka, zaczerwienienie powieki, ból oka, poczucie ciała obcego, obecność grudki, a także powiększenie się węzłów chłonnych. 

Ból przy jęczmieniu nie jest zbyt duży. Jednak samo poczucie, że jest coś w oku, to powoduje spory niepokój i rzeczywiście potrafi utrudniać nasze funkcjonowanie. Jesteśmy na pewno bardzo zaciekawieni tym, ile jęczmień przeważnie znajduje się na oku. Jak to wygląda w rzeczywistości? Najczęściej jest to okres od siedmiu do dziesięciu dni. Najczęściej jest tak, że nasz organizm samodzielnie sobie z tego typu zakażeniem radzi.

Reklama

Gdy nie chcemy, aby jęczmień się rozprzestrzenił, to nie wolno nam jęczmienia dotykać, ani też pocierać.

Gdy mamy duży obrzęk, to możemy mieć pewien problem z widzeniem. Niekiedy pojawia się również nadwrażliwość na światło. Nie zaniedbujmy swojego jęczmienia, ponieważ może to mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Możemy także skorzystać z pomocy specjalisty. Jęczmień, który jest leczony nieprawidłowo, może doprowadzić do powstania na naszym oku gradówki. Musimy na to na pewno uważać i być czujni. 

Gdy przy okazji jęczmienia na oku, mamy jeszcze jakieś obawy, to powinniśmy czym prędzej udać do specjalisty. Im wcześniej to zrobimy, tym szybciej pozbędziemy się swojej uciążliwej dolegliwości. Warto zrobić to bardzo szybko. Na pewno nie mamy czym się martwić, ponieważ dla specjalisty tego typu konsultacja i pomoc pacjentom nie jest w żadnym wypadku trudna.  

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama