pozycja jogi
canva.com

Joga dla każdego: Poznaj 10 podstawowych pozycji

Czy wiesz, że joga to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również duchowa praktyka, która pomaga w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu? Jeśli jesteś początkującym i chcesz rozpocząć swoją przygodę z jogą, to ten artykuł jest dla Ciebie! Dziś przedstawimy Ci 10 podstawowych pozycji jogi, które warto poznać na początku tej wspaniałej podróży.
Reklama

1. Tadasana (Pozycja Góry)

Tadasana, znana również jako Pozycja Góry, to podstawowa pozycja jogi, która pomaga wzmocnić mięśnie nóg, poprawić postawę i zwiększyć świadomość ciała. Stań prosto, złącz stopy i rozłóż palce na boki. Wyciągnij ręce wzdłuż ciała, z dłonią skierowaną do przodu. Skup się na równomiernym oddychaniu i utrzymaniu stabilności.

2. Adho Mukha Svanasana (Pozycja Zwrotu W Dół)

Adho Mukha Svanasana, zwana również Pozycją Zwrotu W Dół, to pozycja, która rozciąga całe ciało, wzmacnia mięśnie ramion i nóg oraz poprawia krążenie krwi. Zacznij na czworakach, a następnie unieś biodra do góry, tworząc kształt litery "V". Staraj się utrzymać pięty na ziemi i rozluźnij kark, opuszczając głowę w dół.

3. Balasana (Pozycja Dziecka)

Balasana, znana również jako Pozycja Dziecka, to pozycja relaksacyjna, która pomaga wyciszyć umysł, rozluźnić mięśnie pleców i karku oraz złagodzić stres. Usiądź na piętach, złącz dłonie na macie i opuść czoło na podłogę.

Reklama

Oddychaj głęboko i skup się na wewnętrznym spokoju.

4. Virabhadrasana I (Pozycja Wojownika I)

Virabhadrasana I, znana również jako Pozycja Wojownika I, to pozycja, która wzmacnia mięśnie nóg, poprawia równowagę i otwiera klatkę piersiową. Stań szeroko, z jedną stopą skierowaną do przodu, a drugą skierowaną na bok. Zgiń przednią nogę w kolanie, a tylną nogę utrzymaj prosto. Unieś ręce w górę, skieruj wzrok do przodu i utrzymuj równomierne oddychanie.

Kobieta podczas praktyki Hatha Jogi
canva.com

5. Uttanasana (Pozycja Skłonu Do Przodu)

Uttanasana, znana również jako Pozycja Skłonu Do Przodu, to pozycja, która rozciąga mięśnie pleców, nóg i ramion, poprawia elastyczność i łagodzi napięcie.

Reklama

Stań prosto, a następnie zgiń się w pasie, opuszczając ręce wzdłuż nóg. Staraj się dotknąć podłogi palcami lub dłoniami. Oddychaj głęboko i relaksuj ciało.

6. Bhujangasana (Pozycja Kobra)

Bhujangasana, znana również jako Pozycja Kobra, to pozycja, która wzmacnia mięśnie pleców, poprawia elastyczność kręgosłupa i otwiera klatkę piersiową. Połóż się na brzuchu, zgiń ramiona w łokciach i unieś górną część ciała, unosząc klatkę piersiową do góry. Wyprostuj ramiona i skieruj wzrok do przodu.

7. Vrikshasana (Pozycja Drzewa)

Vrikshasana, znana również jako Pozycja Drzewa, to pozycja, która poprawia równowagę, wzmacnia mięśnie nóg i poprawia koncentrację. Stań prosto, złącz stopy i umieść jedną stopę na wewnętrznej stronie uda drugiej nogi. Unieś ręce do góry i skieruj wzrok w jednym punkcie. Utrzymuj równomierne oddychanie i stabilność.

Reklama

8. Setu Bandhasana (Mostek)

Setu Bandhasana, znana również jako Mostek, to pozycja, która wzmacnia mięśnie pleców, poprawia elastyczność kręgosłupa i łagodzi ból pleców. Połóż się na plecach, zgiń kolana i umieść stopy na podłodze. Unieś miednicę do góry, tworząc mostek. Trzymaj ręce wzdłuż ciała lub złącz je pod plecami.

9. Savasana (Pozycja Martwego Ciała)

Savasana, znana również jako Pozycja Martwego Ciała, to pozycja relaksacyjna, która pomaga wyciszyć umysł, złagodzić napięcie i poprawić jakość snu. Połóż się na plecach, rozłóż nogi i ramiona na boki. Skoncentruj się na równomiernym oddechu i całkowitym rozluźnieniu ciała.

10. Sukhasana (Pozycja Wygodna)

Sukhasana, znana również jako Pozycja Wygodna, to pozycja medytacyjna, która pomaga wyciszyć umysł, poprawić koncentrację i złagodzić napięcie. Usiądź na macie, zegnij jedną nogę i umieść stopę na wewnętrznej stronie uda drugiej nogi.

Reklama

Powtórz z drugą nogą. Trzymaj dłonie na kolanach i skup się na oddechu.

Odkryj moc jogi! Zaskakujące korzyści czekają na Ciebie!

W tym artykule przedstawiliśmy Ci 10 podstawowych pozycji jogi, które warto poznać na początku swojej przygody z tą praktyką. Pamiętaj, że joga to nie tylko forma aktywności fizycznej, ale również duchowa praktyka, która pomaga w osiągnięciu harmonii ciała i umysłu. Wypróbuj te pozycje, eksperymentuj i dostosuj je do swoich możliwości. Bądź cierpliwy i regularny w swojej praktyce, a z pewnością zauważysz pozytywne zmiany w swoim życiu.

Reklama
Autor - Klaudia Sagan
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
k.sagan@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama