Klimatyczna alejka w ogrodzie domowym oświetlona kinkietami zewnętrznymi
Materiał partnera

Kinkiety zewnętrzne i inne rodzaje oświetlenia ogrodowego

Nawet najpiękniejszy ogród bez oświetlenia po zachodzie słońca ukrywa swoje uroki w ciemnościach, łatwo się w nim potknąć i nawet trafienie kluczem do zamka w drzwiach wejściowych może stać się nie lada wyzwaniem. Lampy ogrodowe mogą oświetlać wejście do budynku, ganki i tarasy, a także całe ogrody, w tym trawniki, skalniaki, a nawet oczka wodne. Ich rodzajów jest wiele i różnią się one kształtem, rozmiarem, materiałem wykonania, a przede wszystkim sposobem montażu.
Reklama

Jakie są rodzaje lamp ogrodowych?

Różne rodzaje lamp ogrodowych przez odmienne sposoby montażu mogą być stosowane w różnych miejscach w ogrodzie. Przy oświetleniu zewnętrznej części domu zwykle największą uwagę przykłada się do wejścia do budynku. To tu światło po zmroku jest niezbędne, żeby móc poczuć się bezpiecznie w progu własnego domu, bez nerwów znaleźć klucze w torbie pełnej drobiazgów i trafić nimi do zamka w drzwiach. Jako oświetlenie wejścia dobrze sprawdzają się lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu, które nie wymagają ręcznego uruchomienia i zapalają się tylko wtedy, kiedy ktoś poruszy się w ich pobliżu.

Jakie części ogrodu poza wejściem do domu oświetla się za pomocą lamp zewnętrznych? W tej kwestii nie istnieją właściwie żadne ograniczenia.

Reklama

Wśród różnorodnych modeli lamp odpowiednich do stosowania na zewnątrz znaleźć można słupki albo kule ogrodowe, które pięknie prezentują się rozłożone na trawnikach i ustawione wzdłuż podjazdu lub ścieżki.

Szeroka alejka w ogrodzie przydomowym z widocznym zarysem domu w tle oświetlona klimatycznym oświetleniem ogrodowym
Materiał partnera

Kinkiety zewnętrzne świetnie sprawdzają się jako oświetlenie ganków, tarasów, balkonów, a także całej elewacji budynku. Warte uwagi są także lampy najazdowe, montowane w podjazdach i chodnikach, odporne na nacisk i całkowicie schowane w podłożu.

Reklama

Jak rozmieścić lampy ogrodowe i które modele wybrać do własnego ogrodu? Przede wszystkim warto dokładnie przemyśleć, jakie miejsca własnego podwórka zamierza się oświetlić i to do nich dobrać odpowiedni rodzaj lamp. Ich ilość powinna zależeć od ilości przestrzeni – im większa działka, tym więcej lamp będzie potrzebnych, aby właściwie ją oświetlić.

Funkcjonalność, energooszczędność i szczelność lamp zewnętrznych

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając lampy ogrodowe pod kątem ich funkcjonalności? Przede wszystkim na odpowiednie przygotowanie wybranego modelu do użytku zewnętrznego, a więc jego szczelność. Oświetlenie zewnętrzne jest narażone na częsty kontakt z wilgocią pochodzącą z opadów atmosferycznych.

Reklama

Jeśli lampy i ich klosze nie są całkowicie szczelne, woda może je uszkodzić, a ich wnętrze będzie się szybko brudzić.

Chodnik w industrialnej okolicy z klimatycznym oświetleniem zewnętrznym
Materiał partnera

Poziom ochrony zewnętrznego oświetlenia określa się symbolem IP (Index of Protection), przy którym pojawia się liczba. Im jest ona wyższa, tym wyższy jest poziom ochrony danego modelu lampy. Dla oświetlenia zewnętrznego minimalna zalecana wartość ochrony to stopień IP44 oznaczający odporność na drobinki kurzu i wodę skierowaną w dowolną stronę.

Poza szczelnością, lampy zewnętrzne powinny być także energooszczędne. Wiele z nich pozostaje włączonych nawet przez całą noc, dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszą się modele z czujnikiem ruchu, włączające się jedynie wtedy, gdy ktoś jest w ogrodzie. Pod kątem energooszczędności najlepszym wyborem są lampy solarne, które nie wymagają żadnych przewodów zasilających. W ciągu dnia gromadzą one zebraną energię słoneczną, aby wieczorem świecić własnym światłem. Ich jedyną wadą jest to, co w innych okolicznościach wymieniane jest jako zaleta – ponieważ lampy solarne czerpią energię ze słońca, w pochmurne dni mogą nie naładować się w pełni.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama