Dracena
Canva.com

Masz dracenę w domu? O tych 5 rzeczach musisz wiedzieć

Dracena to popularna roślina doniczkowa, która cieszy się dużą popularnością ze względu na swoje atrakcyjne liście i łatwą pielęgnację. Jeśli masz dracenę w swoim domu lub planujesz ją zakupić, istnieje kilka istotnych rzeczy, o których warto wiedzieć, aby zapewnić jej odpowiednią opiekę.
Reklama

Różnorodność gatunków

Rodzaj Dracaena obejmuje wiele różnych gatunków, z których każdy może się wyróżniać nie tylko wyglądem liści, ale także wymaganiami pielęgnacyjnymi. Wśród popularnych odmian znajdują się dracena smukła (Dracaena fragrans), dracena marginata (Dracaena marginata) czy dracena deremensis. Przed zakupem zaznajom się z konkretnymi cechami gatunku, który wybierasz, aby móc zapewnić mu odpowiednie warunki.

Warunki świetlne

Draceny to rośliny, które dobrze radzą sobie w warunkach niewielkiego nasłonecznienia. Unikaj jednak bezpośredniego nasłonecznienia, które może prowadzić do poparzeń liści. Idealne miejsce to jasne, ale rozproszone światło. Dracena smukła lepiej rośnie w miejscach z umiarkowanym światłem, podczas gdy dracena marginata lubi bardziej jasne pomieszczenia.

Reklama

Podlewanie i wilgotność

Draceny mają dość umiarkowane wymagania dotyczące podlewania. Warto pamiętać, że lepiej jest dopuścić do lekkiego przeschnięcia górnej warstwy podłoża przed ponownym podlaniem, niż trzymać roślinę w nadmiernie wilgotnym podłożu. W okresie zimowym podlewanie można nieco ograniczyć. Co do wilgotności, draceny tolerują umiarkowaną wilgotność powietrza, ale w razie potrzeby można je zraszać delikatnie wodą.

Pielęgnacja liści

Liście draceny mogą się kurczyć, brązowieć lub usychać, co może być wynikiem różnych czynników. Aby zachować piękno i zdrowie liści, warto regularnie usuwać martwe lub uschnięte fragmenty. Warto także okresowo przetrzeć liście wilgotną gąbką lub ściereczką, aby pozbyć się kurzu, który może utrudniać proces fotosyntezy.

Reklama

Przesadzanie i nawożenie

Przesadzanie draceny jest zazwyczaj konieczne co 2-3 lata, kiedy roślina zaczyna odczuwać brak miejsca w doniczce. Przy okazji można odświeżyć podłoże. Warto unikać zbyt dużej doniczki, ponieważ nadmierna ilość podłoża może prowadzić do zatrzymywania wilgoci i gnicia korzeni. Co do nawożenia, warto stosować nawozy dla roślin zielonych w okresie wzrostu, czyli od wiosny do jesieni. Nawożenie co 4-6 tygodni będzie odpowiednie.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama