Cera tłusta
Canva.com

Masz tłustą cerę lub trądzikową? Kupuj kremy tylko z tym napisem na etykiecie

Każda cera powinna być systematycznie i porządnie nawilżana. Trzeba nawilżać ją przy tym systematycznie, najlepiej codziennie albo i dwa razy dziennie, by uniknąć zmniejszyć ryzyko wysuszenia i podrażnienia naskórka albo zaburzenia jego naturalnej zewnętrznej bariery ochronnej. Warto natomiast wiedzieć, że nawet kosmetyki do cery trądzikowej, zwykle silnie wysuszające i matujące, nie powinny mieć wyłącznie działania oczyszczającego.
Reklama

Dobry kosmetyk tego rodzaju powinien też buzię nawilżać.

Musi po prostu robić to na tyle delikatnie, by przy okazji nie przetłuścić skóry i nie doprowadzić do zwiększonego wydzielania sebum, ponieważ na tłustej powierzchni twarzy zawsze łatwiej o rozwój środowiska sprzyjającego pojawianiu się różnych niekorzystnych zmian, głównie właśnie tych trądzikowych.

Zwróć na to uwagę

Szukając dobrego kremu do cery trądzikowej, warto popatrzeć, czy na jego opakowaniu widnieje napis "oil-free". Taka sygnatura oznacza, że kosmetyk odpowie za nawilżenie naskórka, jednakże jednocześnie nie będzie zatykać porów i prowadzić do silniejszego wyświecania się buzi albo nadmiernego przetłuszczania się naskórka. W przypadku gdy w wyniku testowania różnych drogeryjnych kosmetyków okazuje się, że one zupełnie nic nie dają lub wręcz zaostrzają postać trądziku i pogarszają stan skóry, konieczna może okazać się wizyta u dermatologa.

Reklama

W poważniejszych przypadkach trądziku, gdy drogeryjne kosmetyki do cery trądzikowej naprawdę w ogóle nie działają, niezbędne staje się przyjmowanie specjalistycznych preparatów zapisywanych na receptę, w których znajdą się silniejsze substancje aktywne o rzeczywistym udowodnionym działaniu.

Kiedy iść do dermatologa?

Czasami innej możliwości po prostu nie ma, więc gdy stan skóry nie ulega poprawie, zamiast kupować kolejne kosmetyki, lepiej włożyć te pieniądze w wizytę u dermatologa, który sam powinien dopasować do pacjenta odpowiedni dla niego krem do cery trądzikowej. Jeżeli natomiast problem nie jest aż tak poważny, ale mimo tego cera nie chce się polubić ze standardowymi drogeryjnymi preparatami pielęgnacyjnymi, warto jej zaproponować coś zupełnie innego, czyli np. kosmetyki naturalne, nieco inne od tych typowo drogeryjnych.

Reklama

Preparaty bazujące na ziołach, olejkach i ekstraktach roślinnych zwkle nie wywołują podrażnień, nie powodują reakcji alergicznych i często są bardzo dobrze tolerowane przez skórę, nawet i tę trądzikową. Wybierając naturalne produkty do pielęgnacji cery trądzikowej, mimo wszystko warto rzucić okiem na ich skład. Trzeba wiedzieć, co dokładnie chce się nałożyć na swoją skórę, zanim na dobre zacznie się tego używać.

Czego szukać w składzie?

Skład kosmetyków naturalnych musi być oczywiście naturalny, prosty i ogólnie rzecz biorąc bezpieczny dla skóry. Dobrze by też było, gdyby nie był zbyt długi, bo im więcej związków do niego trafi, tym wyższe ryzyko, że któryś z nich okaże się przyczyną rozwoju kolejnych niedoskonałości.

Reklama

W składzie naturalnego kremu do cery trądzikowej powinny pojawić się liczne witaminy z grupy B oraz witaminy antyoksydacyjne (A, E i C), ale też aloes i inne wyciągi roślinne oraz np. olej z drzewa herbacianego. Za sprawą takiego składu kosmetyk zadziała łagodnie, aczkolwiek skutecznie. Raczej nie wywoła większych skutków ubocznych.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama