Zaćma cukrzycowa
Canva.com

Masz wahania poziomu cukru i gorzej widzisz? To mogą być początki zaćmy

Zaćma to zmętnienie soczewki oka, które powoduje problemy ze wzrokiem. Jest to najczęstsza przyczyna ślepoty na świecie. Dotyczy ludzi w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób starszych. To także jedno z powikłań cukrzycy. Czy można to wyleczyć?
Reklama

Co to jest zaćma? Definicja.

Zaćma cukrzycowa
Canva.com

Zaćma to zmętnienie soczewki w oku. Zmętnienie utrudnia przedostanie się światła do oka, a widzenie jest zniekształcone. Może to być również spowodowane starzeniem się, stanem zapalnym, cukrzycą lub obrażeniami.

Reklama

Dotyczy ludzi w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób starszych. Kiedy wystąpi zaćma, zmętnienie blokuje przedostawanie się światła do oka i może powodować niewyraźne widzenie.

Nieleczona zaćma może powodować ślepotę. Operacja zaćmy może rozwiązać problem, ale najlepiej jest ją leczyć wcześnie, aby uniknąć trwałego uszkodzenia narządu.

Czy można to leczyć?

Zaćma cukrzycowa
Canva.com

Soczewka jest odpowiedzialna za skupienie światła na siatkówce, co pozwala nam wyraźnie widzieć. Istnieją dwa rodzaje zaćmy, wrodzone i cukrzycowe.

Reklama

Wrodzona zaćma rozwija się po urodzeniu, podczas gdy zaćma cukrzycowa tworzy się, gdy poziom cukru we krwi jest zbyt wysoki przez zbyt długi czas.

Jedną rzeczą, która może pomóc, jest spożywanie dużej ilości owoców i warzyw. Witaminy A, C i E mogą również pomóc zmniejszyć nasilenie zaćmy. Inne rzeczy, które mogą pomóc zmniejszyć skutki zaćmy, to wystarczająca ilość snu, ćwiczenia, odpowiednie nawodnienie organizmu i noszenie okularów przeciwsłonecznych, aby chronić oczy przed słońcem. Zaćmę można leczyć chirurgicznie, lekami lub laseroterapią.

Warto wiedzieć, że zaćma oka nie jest chorobą bolesną i wiele osób przez dłuższy czas może nawet nie zauważyć, że rozwija się u nich choroba. Jeśli jednak zaćma będzie blisko rogówki, to wówczas możemy odczuwać dyskomfort.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama