Potliwość stóp
Canva.com

Nadmierna potliwość. Oto możliwe przyczyny

Nadmierne pocenie się przy małym wysiłku to problem, który dotyka wiele osób i może być bardzo uciążliwy w codziennym życiu.
Reklama

Przyczyny nadmiernej potliwości

Nadmierne pocenie się może mieć różne przyczyny, a często wynika z choroby lub zaburzeń hormonalnych.

Hiperhydroza

Jest to zaburzenie układu nerwowego, które powoduje nadmierną potliwość. Objawia się ono najczęściej na dłoniach, podeszwach stóp, w okolicach pach i na twarzy.

Choroby tarczycy

Nadmierne pocenie się może być objawem chorób tarczycy, takich jak nadczynność tarczycy. W takim przypadku objawy towarzyszące to m.in. zwiększenie masy ciała, drżenie rąk i nerwowość.

Zaburzenia lękowe

Osoby cierpiące na zaburzenia lękowe, takie jak fobia społeczna lub zespół lęku scenicznego, mogą mieć skłonność do nadmiernej potliwości w sytuacjach stresowych.

Cukrzyca

Nadmierne pocenie się może być objawem cukrzycy, szczególnie w przypadku hipoglikemii (niskiego poziomu cukru we krwi).

Jak sobie radzić z nadmierną potliwością?

Jeśli cierpisz na nadmierne pocenie się, warto zastosować kilka prostych sposobów, które mogą pomóc złagodzić ten problem:

Reklama
  1. Antyperspiranty zawierają składniki, które pomagają zmniejszyć ilość wydzielanego potu. Stosuj je regularnie, zwłaszcza w okolicach pach.
  2. Gorące napoje i potrawy mogą powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa ilość wydzielanego potu. Unikaj więc kawy, herbaty i pikantnych potraw.
  3. Stres może wpływać na nadmierne pocenie się. Spróbuj więc znaleźć sposób na relaks, np. poprzez medytację, jogę lub masaż.
  4. Niektóre produkty spożywcze mogą wpływać na nadmierne pocenie się. Unikaj tłustych potraw, alkoholu i pikantnych przypraw.
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama