Potówki u niemowlaka

Potówki u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie. Co na potówki?

Potówki u niemowlaka nie muszą być powodem do niepokoju. Nie są groźne, ale ich obecność warto skonsultować z lekarzem rodzinnym. Zazwyczaj pojawiają się w wyniku przegrzania maluszka. Wiążą się też z niedojrzałością gruczołów potowych u dziecka. Jak zapobiegać potówkom u niemowlaka? Dlaczego w ogóle powstają?
Reklama

Czym są potówki?

Potówki są zmianami skórnymi, które powstają w wyniku wzmożonego pocenia się. W wyniku takiego stanu rzeczy pot ma utrudniony odpływ i zostaje na skórze. Dlatego dochodzi do obrzęku naskórka i kolejne krople potu nie mają się jak wydostać na powierzchnię skóry. Pozostają pod naskórkiem i w wyniku tego powstają zmiany skórne. Można wyróżnić trzy rodzaje potówek:
  • zwykłe — mają postać drobnych krostek, które zlokalizowane są bezpośrednio pod naskórkiem
  • głębokie — to uszkodzenie gruczołu wyprowadzającego, które występuje w głębszych warstwach skóry
  • czerwone — potówkom towarzyszy też zapalne zaczerwienienie

Potówki u niemowlaka – przyczyny

Potówki u niemowląt powstają najczęściej w okresie letnim, kiedy temperatury są bardzo wysokie. Jednak mogą pojawiać się także i w chłodniejsze dni, gdy maluszek jest zbyt ciepło ubrany.
Reklama
Krostki te tworzą się z powodu niedojrzałości gruczołów potowych. Pot, zamiast wydostać się na zewnątrz, wypełnia i zatyka pory. Właśnie w ten sposób powstają krostki.
nóżka dziecka pokryta czerwonymi krostkami
zdjęcie ilustrujące/Canva

Objawy – rozpoznanie potówek u noworodka

U niemowlaka potówki występują przede wszystkim na twarzy, plecach, pupie i karku. Jednak najczęściej w tych miejscach, w których skóra maluszka jest narażona na ocieranie się o pieluszkę lub materiał. Zazwyczaj mają postać malutkich, czerwonych krostek, które otacza niewielkie zaczerwienienie. Dziecko przeważnie nie odczuwa mocnego dyskomfortu, ale zdarza się, że potówki czasami swędzą lub lekko kłują czy pieką.
Reklama

Potówki u niemowlaka – leczenie i zapobieganie

Potówki nie są niebezpieczne i nie powinny one niepokoić świeżo upieczonej mamy. Jednak warto skonsultować ich obecność z lekarzem rodzinnym. On zaleci właściwe leczenie. Powinno się zminimalizować ich intensywność. Jeśli je zaniedbamy, może dojść do zakażenia przez bakterie, które bytują na skórze. Im groźniejsza infekcja, tym bardziej inwazyjne leczenie. Nie chcesz chyba narażać swojego maluszka na przyjmowanie leków, którego można by uniknąć. Jak zapobiegać potówkom? Najważniejsze jest to, aby ubierać dziecko adekwatnie do pogody. Pamiętaj również, że warto sprawdzać co jakiś czas, czy Twojemu maluszkowi nie jest za gorąco. Jest na to bardzo łatwy sposób. Wystarczy, że dotkniesz jego karku. Gdy jest wilgotny, oznacza to, że powinnaś go delikatnie odkryć lub zdjąć mu sweterek.
Reklama
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama