Kobieta w siłowni na rowerku stacjonarnym lub orbitreku
Materiał partnera

Orbitreki czy rowery stacjonarne? Co da lepsze efekty?

Utrzymanie dobrej kondycji fizycznej jest dla wielu osób bardzo ważne. Istnieje wiele przyrządów do ćwiczeń jak orbitreki, rowery treningowe czy hantle, które pomagają zadbać o sylwetkę. Każdy z tych przyrządów oferuje inny sposób ćwiczenia. W tym artykule poznasz specyfikę każdego z nich.
Reklama

Orbiterki

Orbitreki są to urządzenia symulujące bieg. Żeby rozpocząć ćwiczenia, należy stanąć na nieruchomych elementach, czyli pedałach a rękami chwycić drążki. Połączone elementy urządzenia pozwalają odwzorować trucht oraz bieg. Należy przyjąć odpowiednią pozycję i możemy zacząć trening na orbitreku.

Istnieją trzy rodzaje orbitreków, różniące się mechanizmem hamującym. W najtańszych wersjach obciążenie zadawane jest przez fizyczny hamulec. W obudowie umieszczone jest pokrętło, które pozwala na regulację. Takie orbitreki wydają charakterystyczny dźwięk, który może być uciążliwy przy długich ćwiczeniach. Orbitreki mechaniczne to dobry wybór dla początkujących. 

Osoby, które chcą ćwiczyć dużo i często, powinny rozejrzeć się za droższym sprzętem. Orbitreki magnetyczne mają inny system hamowania, za który odpowiadają magnesy.

Reklama

Nie wydają żadnych dźwięków, a ćwiczenia są komfortowe. Orbitrek magnetyczny jest dobry dla osób średnio-zaawansowanych. 

Orbitrek elektromagnetyczny to zaawansowany sprzęt, w którym sterowanie obywa się przy pomocy wyświetlacza. Orbitreki elektromagnetyczne pozwalają na zmianę ustawień w trakcie trwania biegu oraz wyposażone są w liczne programy i dodatkowe funkcje.

Ćwiczenia na orbitreku będą dobre na mięśnie brzucha, nóg czy ramion. Trenażer eliptyczny to świetny sposób na spalenie kalorii. Podczas godziny ćwiczeń możemy spalić nawet 500-800 kalorii. To, czy faktycznie spalamy kalorie, możemy sprawdzić, kontrolując puls. Dla spalania tłuszczu optymalne jest, by utrzymywane było od 65 do 70% tętna maksymalnego.       

Reklama

Rowery stacjonarne

Rowery stacjonarne głównie angażują dolne partie ciała, chociaż czasem podczas ćwiczeń aktywowane są też mięśnie brzucha. Regularna jazda na rowerze pozwala wymodelować nogi oraz wzmocnić mięśnie. Rowery stacjonarne są przeznaczone również dla osób starszych oraz otyłych, ponieważ nie obciążają stawów i kości. Poza tym taki sprzęt treningowy jest odpowiedni dla osób ze schorzeniami kręgosłupa. 

Odpowiedni dobór rodzaju sprzętu pozwala na dostosowanie obciążenia do naszych potrzeb. Typ roweru ma też wpływ na komfort oraz skuteczność ćwiczeń. Jedną z ważniejszych kwestii podczas zakupu tego sprzętu jest zastosowanie mechanizmu oporu o różnym stopniu zaawansowania. Do domów najczęściej wybierane są modele magnetyczne. Ten sprzęt pozwala ćwiczyć precyzyjnie, zmieniając obciążenie, umożliwiając na realizację planu treningowego.

Reklama

Hantle

Hantle to ciężarki z uchwytem na dłonie, które służą do wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń. Takie ćwiczenia w domowym zaciszu mogą być wykonywane przez każdego, niezależnie od płci czy wieku. Ćwiczenia z użyciem hantli mogą być wspomagające przy innych dyscyplinach jak pływanie, bieganie czy jazda na rowerze. Mogą też stanowić samoistny trening na domowej siłowni. Skuteczność takiego treningu zależy od dostosowania hantli do własnych możliwości oraz predyspozycji. Możliwości użycia ich są nieograniczone, można nimi wykonać prawie każdy trening. Na pewno takie ćwiczenia pozytywnie wpłyną na naszą kondycję fizyczną. Regularne treningi wzmacniają mięśnie oraz je rzeźbią.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama