Hortensja niebieska w ogrodzie rozkwita
Canva.com

Oto 5 gatunków hortensji, które uwielbiają działkowicze. Są piękne i bujne!

Hortensje kwitną tak zjawiskowo, że nie sposób oderwać od nich wzroku. Dlatego też mają coraz więcej adoratorów.
Reklama

Hortensja pnąca (idealna na altany)

Należy wiedzieć, że ten gatunek („Hydrangea petiolaris”) osiąga co najmniej 7 metrów wysokości i potrzebuje podpór do wzrostu. Wspina się po nich przy pomocy korzonków przybyszowych, okrywając je ciemnozielonymi i błyszczącymi liśćmi, które utrzymują się aż do początku zimy. W czerwcu i lipcu pnącze pokrywa się pachnącymi białymi kwiatami.

Hortensja dębolistna (ma dekoracyjne liście)

Poza pięknymi kwiatostanami, szczyci się również niezwykle dużymi liśćmi, które przypominają liście dębu. Jesienią przybierają ciepły, czerwono-brązowy kolor i długo pozostają na krzewie. Kwitnie na pędach tegorocznych. Jej cięcie przeprowadzamy wtedy, kiedy krzew wygląda nieestetycznie.

Hortensja piłkowana (ma niezwykłe kwiaty)

Reklama

Hortensja piłkowana („Hydrangea serrata”) to podgatunek hortensji ogrodowej („Hydrangea macrophylia”). Latem na szczytach jej pędów pojawiają się duże, płaskie kwiatostany. Kwiaty płodne mają barwę niebieską lub białą, a otaczające je kwiaty płonne - niebieską lub różową, w zależności od odczynu pH gleby.

Hortensja bukietowa (wyjątkowo odporna)

Kwitnie na pędach tegorocznych, tworząc stożkowe kwiatostany spektakularne przebarwiające się w ciągu sezonu od bieli aż do ciemnego różu. Jest odporna na mrozy i bardzo łatwa w uprawie. Doskonała na suche bukiety. Najpiękniejsze odmiany to między innymi: ‘Vanille Fraise (Renhy)’, ‘Pinky Winky’, ‘Polar Bear’, ‘Silver Dollar’, ‘Litlle Lime’ i szalenie modna - ‘Limelight’.

Reklama

Hortensja ogrodowa (zmienna jak kameleon)

Zalicza się do grupy kwitnącej na pędach zeszłorocznych. Zawiązuje pąki kwiatowe w drugiej połowie lata. Nie należy usuwać z niej zdrewniałych pędów z pąkami kwiatowymi, bo przez to nie zakwitnie. U niektórych odmian ogrodowych, im bardziej kwaśna gleba, tym bardziej niebieskie są kwiaty. Na różowo hortensja zakwitnie w glebie o odczynie bliższym obojętnemu.

Czego potrzebują hortensje?

  • Przede wszystkim dużo wody. Lubią miejsca zaciszne, bez przeciągów, częściowo zacienione (zwłaszcza odmiany hortensji ogrodowej). Hortensje lubią kwaśną glebę i ściółkowanie korą iglaków. Warto je też zasilać nawozami przez cały sezon. Właściwie dopieszczone będą ozdobą ogrodu.
  • Zachwycające kwiaty hortensji są też ozdobą naszych domów (mieszkań). Coraz popularniejsze są bukiety z hortensji - zarówno z żywych, jak i suszonych. Suszymy je główką do dołu w zaciemnionym, przewiewnym miejscu.
  • Dodatkowa uwaga - hortensje dzielimy na 2 grupy: kwitnące na pędach zeszłorocznych i na pędach tegorocznych.
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama