Kwitnące hortensje ogrodowe wybarwione na różowo i niebiesko
Canva.com

Hortensja krzewiasta - kwiaty, które kradną serca. Jak o nie zadbać w ogrodzie?

Hortensja krzewiasta (Hydrangea macrophylla) to popularny gatunek krzewu kwitnącego, który zdobi ogrody i parki na całym świecie. Charakteryzuje się pięknymi kwiatami o różnych kolorach i kształtach oraz łatwością w uprawie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu gatunkowi, jego właściwościom oraz sposobom na pielęgnację.
Reklama

Hortensja krzewiasta to roślina pochodząca z Azji, ale popularna na całym świecie ze względu na swoje piękne kwiaty. Jest to krzew o dużej, kulistej bryle, który może osiągnąć do 2 metrów wysokości. Liście są duże, szorstkie, ciemnozielone i mają charakterystyczny kształt sercowaty. Kwitnienie hortensji krzewiastej rozpoczyna się wczesnym latem i trwa do jesieni. Kwiaty pojawiają się w kłosach o różnych kolorach - od białych, przez różowe, niebieskie, aż po fioletowe. Istnieją także odmiany z kwiatami zmieniającymi kolor w zależności od pH gleby.

Hortensja krzewiasta - właściwości

kolorowe kwiaty hortensji w ogrodzie
canva.com

Hortensja krzewiasta jest jedną z najbardziej popularnych roślin ozdobnych.

Reklama

Kwiaty hortensji mają liczne właściwości, które przyciągają uwagę ogrodników i miłośników roślin. Oprócz pięknego wyglądu, kwiaty hortensji mają właściwości lecznicze. Zawierają flawonoidy, kwas galusowy i chlorogenowy, które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antyoksydacyjne. Kwiaty hortensji wykorzystuje się również w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym.

Hortensja krzewiasta - pielęgnacja

Hortensja krzewiasta to roślina łatwa w uprawie, jednak wymaga pewnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najlepiej rośnie w lekko kwaśnej glebie, o pH od 5,2 do 6,0. Wymaga regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie upałów. W czasie kwitnienia warto nawozić roślinę nawozem zawierającym fosfor i potas. W przypadku hortensji krzewiastej należy pamiętać o cięciu. Wycinanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża okres kwitnienia, a cięcie pędów zimą pozwala na utrzymanie pięknego kształtu rośliny.

Reklama

Hortensja krzewiasta - ciekawostka

Hortensja krzewiasta to roślina, której kwiaty zmieniają kolor w zależności od pH gleby. W zasadowej glebie kwiaty hortensji krzewiastej będą miały różowy kolor, a w kwaśnej glebie będą niebieskie. Istnieją także odmiany, które zmieniają kolor kwiatów w zależności od dnia i nocy. W ciągu dnia kwiaty są jaśniejsze, a w nocy ciemniejsze. Jest to spowodowane zmianą pH w glebie spowodowaną przez fotosyntezę. Dlatego też hortensja krzewiasta jest nazywana "kwiatem nastrojów" lub "kwiatem zmieniającym kolor".

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama