Bujne żółte kwiaty pierwiosnka lekarskiego
Materiał partnera

Pierwiosnek lekarski – co to za roślina i w jaki sposób pomaga w przypadku dolegliwości ze strony układu oddechowego?

Rośliny są źródłem wielu cennych składników, które od lat wykorzystywane są do łagodzenia różnych dolegliwości. Ich stosowanie może okazać się pomocne również w przypadku męczących objawów ze strony układu oddechowego. Jedną z roślin wspomagających górne drogi oddechowe jest pierwiosnek lekarski.
Reklama

Pierwiosnek lekarski – co to za roślina?

Pierwiosnek lekarski (łac. Primula veris L.) to roślina należąca do rodziny pierwiasnkowatych. Rośnie dziko na terenie Europy, a także w północnej oraz środkowej Azji. Wyróżnia się pięknymi żółtymi kwiatami, które można podziwiać w kwietniu i maju.

Jednak zachwycający jest nie tylko wygląd kwiatów pierwiosnka lekarskiego. Na uwagę zasługuje również fakt, że ta część rośliny podobnie, jak korzeń od lat wykorzystywana jest w ziołolecznictwie.

Korzeń rośliny zbierany jest jesienią, a następnie suszony w temperaturze 40℃. Z kolei kwiaty suszy się w miejscu przewiewnym, zacienionym (lub podobnie jak korzeń w specjalnych suszarniach, gdzie panuje temperatura 40℃).

Jakie cenne składniki zawiera pierwiosnek lekarski?

Reklama

Co sprawiło, że korzeń oraz kwiaty pierwiosnka lekarskiego wykorzystywane są od lat w łagodzeniu różnych dolegliwości? Odpowiedzią na to pytanie są cenne składniki występujące w tych częściach rośliny.

Należą do nich: saponiny triterpenowe (przede wszystkim pochodne protoprymulageniny A), garbniki oraz glikozyd fenolowy.

Roślina wspomagająca górne drogi oddechowe

W jakich przypadkach można zalecać przyjmowanie naturalnych ekstraktów pozyskiwanych z tej rośliny? Pierwiosnek lekarski zawiera związki, które wspomagają górne drogi oddechowe. A także takie, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny oddechowej. W związku z tym może być polecany osobom, które szukają naturalnych metod na złagodzenie dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Reklama

Jednym ze sposobów na skorzystanie z cennych właściwości tej rośliny jest przygotowanie naparu. W tym celu należy zalać suszone kwiaty wrzącą wodą, a następnie odczekać kilka minut, aż napar będzie gotowy.

Jednak niekoniecznie smak ziołowych naparów przypadnie każdemu do gustu. Poza tym jego przygotowanie jest bardziej czasochłonne niż łyknięcie tabletki zawierającej naturalny ekstrakt z rośliny. Dlatego innym, wygodniejszym rozwiązaniem może okazać się przyjmowanie suplementów diety, w których składzie występuje pierwiosnek lekarski. Przykładem jest Sinusal Extra od firmy Biofarm, który zawiera również naturalne ekstrakty z innych roślin (m.in. bzu czarnego, dziewanny wielkokwiatowej).

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Czytaj więcej
Kwiaty rumianku w miseczce, obok dwie szklane małe buteleczki z ekstraktem z rumianku
Rumianek lekarski, znany również jako Matricaria chamomilla, to jedno z najpopularniejszych ziół w Polsce. Jego delikatne, białe kwiaty i charakterystyczny zapach sprawiają, że jest rozpoznawalny i często stosowany zarówno w medycynie naturalnej, jak i w kosmetyce. Rumianek lekarski ma wiele właściwości zdrowotnych, które czynią go niezwykle cennym dodatkiem do naszej codziennej pielęgnacji. Dlaczego warto sięgnąć po ten naturalny skarb? Przekonajmy się!
zaparzony rumianek
Doskwiera Ci ból żołądka? To powszechna dolegliwość, która może być spowodowana przez różne czynniki, takie jak stres, niezdrowa dieta, infekcje czy nadużywanie leków. Jeśli szukasz naturalnych sposobów na złagodzenie bólu żołądka, zioła mogą być doskonałym rozwiązaniem. Zdradzamy Ci najskuteczniejsze zioła na ból żołądka, które mogą przynieść ulgę i poprawić Twoje samopoczucie.
Pokrzywa w dzbanku do zaparzania
Czy wiesz, że pokrzywa zwyczajna jest jednym z najbardziej wszechstronnych ziół leczniczych? Napar z pokrzywy może przynieść wiele korzyści dla zdrowia, ale jak każdy inny produkt, ma również swoje minusy. Przed rozpoczęciem regularnego picia naparu z pokrzywy, warto znać przeciwwskazania i ograniczenia związane z jego spożyciem. W tym artykule dowiesz się o potencjalnych minusach picia pokrzywy i kiedy powinieneś unikać tego naparu.
Reklama
Reklama
Reklama