Bujne żółte kwiaty pierwiosnka lekarskiego
Materiał partnera

Pierwiosnek lekarski – co to za roślina i w jaki sposób pomaga w przypadku dolegliwości ze strony układu oddechowego?

Rośliny są źródłem wielu cennych składników, które od lat wykorzystywane są do łagodzenia różnych dolegliwości. Ich stosowanie może okazać się pomocne również w przypadku męczących objawów ze strony układu oddechowego. Jedną z roślin wspomagających górne drogi oddechowe jest pierwiosnek lekarski.
Reklama

Pierwiosnek lekarski – co to za roślina?

Pierwiosnek lekarski (łac. Primula veris L.) to roślina należąca do rodziny pierwiasnkowatych. Rośnie dziko na terenie Europy, a także w północnej oraz środkowej Azji. Wyróżnia się pięknymi żółtymi kwiatami, które można podziwiać w kwietniu i maju.

Jednak zachwycający jest nie tylko wygląd kwiatów pierwiosnka lekarskiego. Na uwagę zasługuje również fakt, że ta część rośliny podobnie, jak korzeń od lat wykorzystywana jest w ziołolecznictwie.

Korzeń rośliny zbierany jest jesienią, a następnie suszony w temperaturze 40℃. Z kolei kwiaty suszy się w miejscu przewiewnym, zacienionym (lub podobnie jak korzeń w specjalnych suszarniach, gdzie panuje temperatura 40℃).

Jakie cenne składniki zawiera pierwiosnek lekarski?

Reklama

Co sprawiło, że korzeń oraz kwiaty pierwiosnka lekarskiego wykorzystywane są od lat w łagodzeniu różnych dolegliwości? Odpowiedzią na to pytanie są cenne składniki występujące w tych częściach rośliny.

Należą do nich: saponiny triterpenowe (przede wszystkim pochodne protoprymulageniny A), garbniki oraz glikozyd fenolowy.

Roślina wspomagająca górne drogi oddechowe

W jakich przypadkach można zalecać przyjmowanie naturalnych ekstraktów pozyskiwanych z tej rośliny? Pierwiosnek lekarski zawiera związki, które wspomagają górne drogi oddechowe. A także takie, które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny oddechowej. W związku z tym może być polecany osobom, które szukają naturalnych metod na złagodzenie dolegliwości ze strony układu oddechowego.

Reklama

Jednym ze sposobów na skorzystanie z cennych właściwości tej rośliny jest przygotowanie naparu. W tym celu należy zalać suszone kwiaty wrzącą wodą, a następnie odczekać kilka minut, aż napar będzie gotowy.

Jednak niekoniecznie smak ziołowych naparów przypadnie każdemu do gustu. Poza tym jego przygotowanie jest bardziej czasochłonne niż łyknięcie tabletki zawierającej naturalny ekstrakt z rośliny. Dlatego innym, wygodniejszym rozwiązaniem może okazać się przyjmowanie suplementów diety, w których składzie występuje pierwiosnek lekarski. Przykładem jest Sinusal Extra od firmy Biofarm, który zawiera również naturalne ekstrakty z innych roślin (m.in. bzu czarnego, dziewanny wielkokwiatowej).

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama