Pranie dywanów
Canva.com

Porady zaradnej pani domu. Jak prać dywan z salonu?

Czas na pranie dywanów przed sezonem zimowym. Jeśli mamy duży dywan w salonie, to z pewnością będzie to spore wyzwanie, jeśli chcemy oczyścić go ręcznie. Poznajcie porady zaradnej pani domu.
Reklama

Dywan możemy oddać do pralni lub wyczyścić ręcznie. Czasem wystarczy samo odkurzanie, ale jeśli mamy dzieci lub czworonogi to plamy są nieuknione z jedzenia, słodkich napojów, czy po prostu zabrudzenia z zewnątrz.

Do skutecznego wyczyszczenia dywanu musimy wybrać odpowiedni preparat wpłynie lub w formie suchej piany. Wiele zależy od rodzaju dywany. Płyny najlepiej sprawdzają się dywanów z wełny, a środki o konsystencji suchej piany - do dywanów syntetycznych. Warto zrobić test na odbarwienie na małym fragmencie dywanu. Dzięki tej metodzie będziemy mieć pewność, że nie zniszczymy tkaniny.

Usuwanie plamy od razu

Pranie dywanów
Canva.com
Reklama

To bardzo ważne, aby nie pozwalać zabrudzeniom wsiąknąć w materiał. Świeże plamy warto posypać dolą i odczekać 2-3 godziny. Stare, zeschnięte plamy można delikatnie naruszyć za pomocą noża i wyczyścić detergentem. Pamiętajmy o tym, aby nie przemoczyć dywanu od wewnętrznej strony.

TOP 5 zasad, które pomogą wyprać dywan

  1. Powinniśmy odkurzać dywan minimum 1 raz w tygodniu
  2. Na bieżąco eliminuj zabrudzenia i plamy
  3. Trzep dywan raz na 2-3 miesiące
  4. Przy zakupie dywanu sprawdź jakie środki piorące będą odpowiednie
  5. Zadbaj o wysuszenie dywanu po praniu na mokro

Domowe sposoby na trudne plamy na dywanie

  • Soda oczyszczona + woda - ta mieszanka jest dobra na wszystko. Wystarczy kilka kropelek wody i łyżeczka sody, aby wyczyścić powierzchnię.
  • Mąka ziemniaczana jest idealne na tłuste plamy. Wystarczy, że zostawimy ją na kilka godzin na zabrudzeniu i odkurzymy dywan.
  • Woda utleniona jest dobra na mokre, kolorowe plamy.
Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama