Naczynia poukładane w otwartej zmywarce
Canva.com

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki — tanie i skuteczne!

Zmywarka, jak każde inne urządzenie, szczególnie to służące do mycia lub prania, wymaga regularnego czyszczenia. Aby nasza zmywarka lśniła czystością, nie musimy sięgać po specjalistyczne produkty ze sklepu z domową chemią. Wystarczy kilka składników z kuchennej szafki, a urządzenie będzie czyste i pachnące.
Reklama

Czy zmywarkę trzeba czyścić?

Podobnie jak w przypadku pralki, zmywarka również wymaga dokładnego czyszczenia — przynajmniej raz na pół roku. W komorze zmywarki może osadzać się tłuszcz, resztki jedzenia oraz detergentów używanych do mycia naczyń. Zachowanie czystości zmywarki jest ważne nie tylko ze względów higieniczno-estetycznych, ale także zapewnia lepsze działanie urządzenia i przedłuża jego żywotność.  

Czym czyścić zmywarkę do naczyń?

Oczywiście w sklepach dostępnych jest wiele gotowych środków przeznaczonych do mycia zmywarek, jednak nie musimy po nie sięgać.

Reklama

Do efektywnego wyczyszczenia urządzenia wystarczą produkty z kuchennej szafki — ocet spirytusowy i soda oczyszczona — oraz szczoteczka, gąbka i ściereczka z mikrofibry.  

Jak wyczyścić zmywarkę domowym sposobem? Poradnik krok po kroku

 1. Z komory zmywarki wyjmujemy wszystkie kratki, stojaki, uchwyty i pojemniki. Umieszczamy je w misce z ciepłą wodą z dodatkiem octu spirytusowego i zostawiamy na ok. 30 minut. Po tym czasie myjemy wszystkie akcesoria delikatnym płynem do mycia naczyń i zostawiamy do wyschnięcia.

  Aby wyczyścić zmywarkę z komory wyciągamy wszystkie akcesoria - stojaki, kratki i uchwyty
  Canva.com
 2. Pustą komorę zmywarki oraz wewnętrzną stronę drzwiczek dokładnie sprawdzamy, szukając pozostałych resztek jedzenia, osadów lub tłuszczu. Wszystkie zabrudzenia usuwamy gąbką lub szczoteczką zamoczoną w wodzie z octem. Sprawdzamy także dysze spryskujące — jeżeli otwory są zatkane, przetykamy je wykałaczką. 

 3. Do miski, która może być myta w zmywarce, wlewamy szklankę octu spirytusowego i naczynie ustawiamy na dnie komory zmywarki. Włączamy pusty cykl mycia — ocet i gorąca woda rozpuszczą resztki tłuszczu i zabrudzeń znajdujących się w urządzeniu.

 4. Następnie na dno komory wsypujemy 1 opakowanie sody oczyszczonej i po raz kolejny włączamy tryb pustego mycia. Po skończonym cyklu zostawiamy otwarte drzwi zmywarki, aby komora dokładnie wyschła. 

 5. Czyścimy wszystkie przyciski panelu sterowania oraz pojemnik na kapsułki. 

  Panel sterujący zmywarki - wszystkie elementy wymagają regularnego czyszczenia
  Canva.com
 6. W suchej komorze układamy kratki, stojaki i uchwyty. Sprzątanie skończone.

Zmywarka pachnąca świeżością?

Piękny zapach w zmywarce możemy uzyskać również dzięki sodzie oczyszczonej. Po zakończonym myciu i wyjęciu naczyń, na dno zmywarki wystarczy wsypać łyżkę sody z kilkoma kroplami olejku eterycznego — miętowego, lawendowego lub eukaliptusowego. Taki zabieg poza pięknym aromatem pomoże także w efektywnym myciu kolejnej partii naczyń. 

Reklama
Autor - Miranda Ekiert
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
m.ekiert@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama