Na blacie stołu wśród kolorowych warzyw i różowych hantli szklanka z sokiem pomarańczowym
Materiał partnera

Prawidłowa waga - jak ustalić swoją właściwą masę ciała?

Idealna waga jest ważnym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia, a masa ciała jest adekwatna do wieku i wzrostu. Właściwą wagę można ustalić obliczając poziom BMI. Jak to zrobić? Wystarczy wpisać kilka danych.
Reklama

Jak można określić prawidłowa masę ciała?

Choć waga człowieka nie jest jedynym kryterium, to dalej pozostaje jednym z najprostszych sposobów na ocenę stanu odżywienia danej osoby. Analiza składu ciała bazująca na ustaleniu proporcji pomiędzy poziomem mięśni, tkanki tłuczkowej oraz ukłdem kostnym, pozwala wstępnie ogólny stan zdrowia.

Istnieje kilka sposobów określenia prawidłowej wagi. Jednym z nich jest indeks masy ciała (BMI), innym jest natomiast poziom tkanki tłuszczowej, który można zmierzyć za pomocą skali bioimpedancji lub skanera DEXA.

Ważne jest, aby pamiętać, że prawidłowa waga jest różna dla różnych osób i zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, styl życia i aktywność fizyczna. Celem powinno być więc osiągnięcie i utrzymanie zdrowej wagi, a nie osiągnięcie określonej liczby na wadze.

Czym jest wskaźnik BMI?

Wskaźnik BMI, w skrócie Body Mass Index został opracowany przez belgijskiego statystyka Adolfa Queteleta.

Reklama

Wskaźnik masy ciała oszacowuje, czy waga jest prawidłowa.

Wzór służący do obliczania BMI jest bardzo prosty. Można to zrobić korzystając z kalkulatora lub samodzielnie.

Wystarczy podzielić masę ciała podaną w kilogramach przez kwadrat wzrostu podany w centymetrach. Wynik BMI pomiędzy 18,5 a 24,9 jest oznaką prawidłowej masy ciała.

Obliczając BMI niezbędne jest wskazanie płci ze względu na to, że u kobiet zawartość tłuszczu w organizmie jest większa. Trzeba uwzględnić także wiek, gdyż BMI dotyczy tylko dorosłych. U dzieci stosuje się siatki centylowe.

Normy BMI są następujące:

  • wygłodzenie - wynik poniżej 16;
  • wychudzenie - wynik 16-16,9;
  • niedowaga - wynik 17 - 18,5;
  • prawidłowa waga - wynik 18,5-24,9;
  • nadwaga - wynik powyżej 25-29,9;
  • otyłość - wynik 30-34,9;
  • otyłość kliniczna - wynik 35-39,9;
  • otyłość skrajna - wynik powyżej 40.
Reklama

W przypadku osiągnięcia wyniku powyżej 25 oraz poniżej 18,5 należy zwrócić uwagę na styl życia oraz sposób odżywiania. Warto zmienić złe nawyki żywieniowe i wprowadzić aktywność fizyczną.

Jeśli wskaźnik BMI wskaże wynik powyżej 30, a także poniżej 17 należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu uzyskania porad dietetycznych.

Obliczanie BMI z pomocą kalkulatora internetowego

Licznik BMI w formie kalkulatora online to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcę szybko ustalić swoja prawidłową wagę. Kalkulator https://www.medme.pl/kalkulatory/waga pozwala obliczyć nie tylko poziom BMI ale również inne istotne wskaźniki.

Wystarczy wpisać odpowiednie dane w okna dialogowe, a system sam dokona obliczeń.

Reklama

Narzędzie wymaga podania następujących danych: waga w kg, wzrost w cm, wiek, płeć, obwód talii w cm, obwód klatki piersiowej w cm.

Należy pamiętać, że przelicznik wagi BMI mężczyzna ma zupełnie inny niż kobieta. Dlatego prawidłowa waga będzie dla każdej z płci zupełnie inna.

Jak poprawić swój poziom BMI?

Aby poprawić swój poziom BMI zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej oraz zmianę diety na zdrową i zbilansowaną. Regularne ćwiczenia, takie jak bieganie, pływanie lub jazda na rowerze czy ćwiczenia siłowe pozwalają zredukować swoja wagę.

W diecie zaleca się unikać wysokiej zawartości tłuszczu i cukru. Zalecane jest również jedzenie więcej owoców, warzyw i białka, oraz picie dużych ilości wody. Jeśli masz wysoki poziom BMI, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek diety lub programu ćwiczeń.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
o.szarycka@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama