Twarze dziewczynki i chłopca w trakcie mycie zębów w łazience
Materiał partnera

Przebieg leczenia ortodontycznego

W dzisiejszych czasach aparaty ortodontyczne są noszone przez pacjentów w każdym wieku. Na takie leczenie mogą liczyć i dzieci, i dorośli. Dorośli pacjenci często mają ten problem, że ich wady zgryzu pogłębiają się wraz z wiekiem, co jest spowodowane różnymi chorobami. Dobrym sygnałem jest rosnąca świadomość na temat zalet noszenia aparatu ortodontycznego. Z poniższego artykułu dowiesz się, w jaki sposób przebiega takie leczenie.
Reklama

Początek leczenia

Gdy pacjent zatwierdzi i zgodzi się na proponowany przez ortodontę plan leczenia, można umawiać się na montaż. Na wstępie należy wybrać, czy wolimy aparatem stały, czy estetyczny. Ile trwa założenie aparatu? Czas trwania takiej wizyty wynosi około półtorej godziny i jest bardzo ważna dla leczenia, gdyż ortodonta dokładnie ustawia zamki, które potem oddziałują na uzębienie konkretną siłą.

Rodzaje aparatów

Stałe aparaty ortodontyczne dzielą się na metalowei estetyczne. Oba rodzaje różnią się wyglądem i są tak samo skuteczne.

Aparat stały z porcelanowymi zamkami

Oferuje wyraźnie lepszy efekt estetyczny niż standardowy, metalowy aparat, gdyż jego konstrukcja jest mniej widoczna (nieraz, w zależności od materiału, nawet całkiem przezroczysta).

Gabinet dentystyczny ortodontyczny z fotelem na pierwszym planie utrzymane w bieli
Materiał partnera

Aparat samoligaturujący

Aparaty samoligaturujące są konstrukcjami, które nie potrzebują gumowych ligatur w celu zamontowania łuku w zamkach. Dzięki temu nie trzeba często odwiedzać ortodonty, ponieważ nie są wymagane dodatkowe kontrole, podczas których wymienia się gumowe elementy.

Aparat lingwalny

Aparaty lingwalne wyróżniają się sposobem umiejscowienia łuku i zamków łuku.

Reklama

Inaczej niż w przypadku pozostałych aparatów, te elementy są w aparacie lingwalnym zamontowane na językowej oraz podniebiennej stronie zębów. Dużą korzyścią dla posiadacza aparatu lingwalnego jest to, że jest ledwie widoczny. Do minusów należy zaliczyć to, że może sprawiać kłopoty z mową oraz z zachowaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej.

Wizyty kontrolne podczas leczenia

Po zamontowaniu aparatu należy co 6 tygodni odwiedzać ortodontę – są to tzw. wizyty aktywacyjne. Są to poniekąd wizyty kontrolne, ale nie tylko. Ortodonta oczywiście sprawdza, jak aparat działa na zęby, ale na kolejnych wizytach może też zmodyfikować leczenie poprzez stosowanie dodatkowych elementów (na przykład zmiana grubości łuków ortodontycznych czy też wprowadzenie nowych wyciągów mających inną siłę oddziaływania).

Czas trwania leczenia ortodontycznego

Podczas pierwszej wizyty, przy okazji tworzenia planu leczenia, ortodonta wstępnie określa, jak długo będzie trwało leczenie. Cały proces zależy indywidualnie od danego typu wady zgryzu, wieku pacjenta oraz cech jego anatomii.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach wizyty kontrolne u ortodonty mogą przyczynić się do uzyskania ładnego, zdrowo wyglądającego uśmiechu. Faktem jednak jest, że profesjonalne leczenie ortodontyczne często wymaga od pacjenta dużej dawki cierpliwości, ale trzeba przyznać, że zdecydowanie warto zdecydować się na usługi ortodonty.

Reklama
Artykuł sponsorowany
Autor - Olga Szarycka
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama