Kręgosłup
Canva.com

Jak zadbać o kręgosłup na co dzień?

Kręgosłup jest centralną strukturą ciała, która składa się z kręgów i rdzenia kręgowego. Zdrowy kręgosłup to silny i elastyczny system wsparcia, który pomaga poruszać się i stać prosto. Jak o niego zadbać w trakcie codziennych obowiązków?
Reklama

Podstawa naszego ciała

Kręgosłup
Canva.com

Kręgosłup to struktura, która rozciąga się od czaszki do miednicy i składa się z szeregu blokujących się kości. Wspiera głowę, szyję, plecy, żebra i narządy wewnętrzne. Kręgosłup składa się z 33 kręgów i krążków międzykręgowych, które je oddzielają. Na kręgosłup może wpływać wiele różnych rodzajów urazów, takich jak skręcenia, złamania i zwichnięcia. Uraz kręgosłupa może powodować trudności w poruszaniu się i siedzeniu, ból pleców lub osłabienie nóg.

Kręgosłup chroni rdzeń kręgowy i działa jak amortyzator ciała. Zawiera również naczynia krwionośne, naczynia limfatyczne i korzenie nerwowe. Kiedy chodzimy, biegamy, siedzimy lub kładziemy się, nasz kręgosłup wygina się, aby dostosować się do tych ruchów. Kręgi są połączone szeregiem stawów, które pozwalają im przesuwać się do siebie. Ten ruch pozwala nam zginać kręgosłup i zmienić jego kształt.

Jak zadbać, aby zawsze czuć się świetnie?

Ćwiczenia na kręgosłup mają kluczowe znaczenie dla utrzymania zdrowego pleców. Możesz wykonywać ćwiczenia na kręgosłup samodzielnie lub z fizjoterapeutą.

Reklama

Oto kilka wskazówek dotyczących wykonywania ćwiczeń dla kręgosłupa:

  1. Upewnij się, że siedzisz na krześle z dobrym oparciem.
  2. Znajdź wygodną pozycję, w której możesz się odchylić i nie dotykać oparcia krzesła.
  3. Zacznij od głowy, szyi i ramion spoczywających na oparciu krzesła.
  4. Pochyl się do przodu, a następnie ugnij kolana, aby obniżyć stopy na podłogę.
  5. Wydech i wyprostuj kolana, a następnie ponownie wdychaj powietrze i ugnij kolana.
  6. Powtórz ten ruch dziesięć razy.
  7. Trzymaj plecy prosto podczas wykonywania tego ćwiczenia.
  8. Po wykonaniu dziesięciu powtórzeń możesz wykonać kolejną serię.
  9. Jeśli poczujesz ból lub dyskomfort, przestań wykonywać ćwiczenie i skonsultuj się z lekarzem.
Kręgosłup
Canva.com

Ważne jest również przyjmowanie odpowiedniej ilości cennej witaminy. Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i znajduje się w różnych produktach spożywczych, takich jak ryby, jajka i mleko. Można go również uzyskać ze światła słonecznego. Witamina D jest ważna dla zdrowia kości, wchłaniania wapnia i siły mięśni. Jest również ważny dla zapobiegania wielu chorobom, takim jak cukrzyca, rak, choroby serca i stwardnienie rozsiane. Najlepszym sposobem na uzyskanie dziennej zalecanej dawki witaminy D jest przyjmowanie suplementu.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama