Kolaż: przepierzenie z zielonego parawanu w kuchni, przepierzenie drewniane i szklane, przepierzenie-regał w salonie
Canva

Przepierzenie – co to jest i jak je wykonać?

Przepierzenie to świetny sposób zarówno na odświeżenie aranżacji mieszkania, jak i na zwiększenie jego funkcjonalności. Sprawdzi się w kuchniach z otwartym planem, salonach, a nawet w sypialniach, w dużych loftach i w małych kawalerkach. Można wykonać je na wiele sposób – oto najciekawsze z nich.
Reklama

Co to jest przepierzenie?

Przepierzenie to lekka ścianka działowa, dzięki której można podzielić pomieszczenie na strefy i przesłonić niektóre jego części. W tym sezonie może być sposobem na metamorfozę kuchni – pomoże odseparować ją od salonu lub jadalni.

Przepierzenie z regału oddziela sypialnię od salonu z biurkiem do pracy
Canva

Przepierzenie pozwala na wydzielenie we wnętrzu funkcjonalnych stref, ale jednocześnie jest dyskretne i mniej inwazyjne niż prawdziwa ściana działowa.

Reklama

Nie musi być profesjonalnie wykonane – równie dobrze można je stworzyć własnymi siłami z niedrogich materiałów np. z dykty, a nawet z bujnych roślin doniczkowych.

Przepierzenie – z czego je zrobić?

Przepierzenie można wykonać z różnorodnych materiałów. Może ono posiadać drzwi albo przybrać postać składanego, przenośnego parawanu. Zawsze powinno być jednak lekkie i estetyczne, tak by nie obciążało wnętrza i stanowiło ciekawą ozdobę.

Przepierzenie z mebli

Najprostszy rodzaj przepierzenia. Do jego wykonania wystarczy ładny, dość wysoki mebel – regał z książkami lub szafa z ozdobioną tylną ścianką. W ten sposób łatwo wygospodarujesz kącik do pracy w salonie czy podzielisz pokój rodzeństwa.

Przepierzenie - drewniany regał z książkami oddzielający salon od jadalni
Canva

Przepierzenie z drewna

Jeden z najmodniejszych rodzajów przepierzeń, zyskujący sporą popularność w designie ostatnich miesięcy. Najczęściej wykonane jest z długich lameli biegnących pionowo, poziomo lub ukośnie. Drewniane przepierzenie pasuje do wnętrz nowoczesnych, minimalistycznych i industrialnych, ale również skandynawskich oraz w stylu japandi.

Drewniane przepierzenie z lameli, na jego tle dwa szare fotele i stolik
Unsplash

Przepierzenie szklane

Reklama

Lekkie i delikatne, składa się z metalowego stelażu i przezroczystych szybek. Służy bardzo subtelnemu podziałowi przestrzeni i nie pomoże w ukryciu np. kuchennego rozgardiaszu. Szklane przepierzenie świetnie za to sprawdzi się do wydzielenia domowego biura w nowoczesnych, oszczędnych aranżacjach.

Przepierzenie ze szkła i czarnego metalu odzielające sypialnię od salonu
Canva

Składany parawan

Dodatek, który sprawdzi się w każdej aranżacji. Jego zaletą jest mobilność, dzięki której łatwo zmodyfikujesz wydzielone strefy. Z jego pomocą oddzielisz salon od aneksu kuchennego czy łóżko od miejsca do pracy.

Przepierzenie - składany parawan w jasnym kolorze oddzielający łóżko od biurka do pracy
Canva
Reklama
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama