mężczyzna modlący się w kościele
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Hipermarket wierzeń religijnych. Sprawdź, czy ty też wyznajesz religię sprywatyzowaną

W dobie XXI wieku rośnie liczba osób, które nieświadomie lub świadomie decydują się odejść od kościoła, albo wyznawać zupełnie inny rodzaj religijności. Wiara w dogmaty wiary i kościół instytucjonalny sukcesywnie spada, dlatego nowe wymiary religijności stają coraz popularniejsze oraz zdobywają nowych zwolenników.
Reklama

Czym jest religia sprywatyzowana?

W Encyklopedii PWN można przeczytać, że religia sprywatyzowana oznacza wielostronny i wielokierunkowy proces przemian religijnych polegających na jednoczesnym kurczeniu się obszaru sacrum instytucjonalnego i ekspansji sacrum zindywidualizowanego.

Chociaż definicja wydaje się dość trudna, można ją znacznie łatwiej wyjaśnić.

W skrócie, objawia się ona tym, że ludzie nadal wierzą w Boga, ale odrzucają pewne dogmaty, zasady, które obowiązują w wyznawaniu konkretnej religii i są jej nieodłącznym elementem. Bardzo często słyszymy na przykład:

  • wierzę w Boga, ale nie chodzę do kościoła,
  • wierzę, że Bóg istnieje, ale wydaje mi się, że szatana nie ma,
  • nie wierzę w Boga, ale obchodzę katolickie święta takie jak Boże Narodzenie,
  • wierzę, że istnieje "niebo" dla moich zwierząt,
  • jestem katolikiem, ale obchodzę Halloween, a nie Wszystkich Świętych,
  • chodzę do kościoła, ale żyję w związku niesakramentalnym.
Reklama

Powszechnie, mówi się o postępującym "hipermarkecie wierzeń religijnych". Chociaż wiele osób nadal wierzy w Boga i uznaje się za katolików, to nie wypełnia najważniejszych zasad, lecz podobnie jak w sklepie, decyduje się na to, aby wybrać konkretne elementy, a inne po prostu odrzucić, bo tak jest łatwiej je zaakceptować.

Ręka uniesona w górze ku Bogu
Zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Religia sprywatyzowana w Polsce

Wraz z postępującą laicyzacją w Europie i w Stanach Zjednoczonych Ameryki, czyli uniezależnieniem świata od wpływów religii, wielu badaczy sugerowało, że z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia w Polsce.

Reklama

Okazało się jednak, że znacznie bardziej popularnym trendem w naszym państwie jest religia sprywatyzowana.

Raczej w Polsce mamy do czynienia z prywatyzacją religii niż z laicyzacją. Wiara w osobowego Boga nie odchodzi w zapomnienie, ale Polacy wybierają sobie takie wartości chrześcijańskie, które aktualnie pasują do ich życia, a odrzucają takie, które im nie pasują. Nie bierzemy wszystkich tych wartości w pakiecie - wyjaśnia dla portalu Nauka w Polsce socjolog prof. Tomasz Szlendak.
Reklama
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama