duch pukający przez okno
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Czy obchodzenie Halloween jest groźne? Kościół nie zostawia złudzeń

Przejdź do galerii zdjęć
Chociaż powszechnie wydaje nam się, że Halloween jest niegroźną zabawą, kojarzącą się z cukierkami, dyniami i lampionami, zdaniem katolików obchodzenie Halloween może być niezwykle niebezpieczne. Zarówno episkopat jak i wielu katolickich dziennikarzy ostrzega przed "neopogańskim kultem duchów".
Reklama

Skąd pochodzi Halloween?

Święto Halloween wywodzi się z tradycji celtyckiej i już ponad 2 tysiące lat temu było obchodzone jako Samhain na cześć księcia śmierci. Celtowie wierzyli, że 31 października jest ostatnim dniem roku, w czasie którego granica między życiem a śmiercią jest bardzo cienka, dzięki czemu zmarli mogą swobodnie wracać na ziemię. W obawie przed złymi duchami, Celtowie zakładali straszne maski i dziwaczne stroje, tak aby odstraszyć demony.

Reklama

Chociaż Halloween na stale zagościło w naszej tradycji i uważane jest za element popkultury, wierzący zauważają, że jest to najważniejsze święto w tradycji współczesnych satanistów. Już według wiary Celtów wystawianie przed domem wydrążonej i podświetlonej dyni lub czaszki w trakcie Samhain oznaczało oddanie czci demonom i potępionym duszom oraz oddanie się im „pod opiekę”.

duch straszący człowieka
zdjęcie ilustracyjne Pixabay

Dlaczego Halloween jest groźne?

W tradycji chrześcijańskiej obchodzenie Halloween uważane jest za ogromny błąd.

Reklama

Pomimo rosnącej popularności święta zarówno katoliccy publicyści jak i episkopat ostrzegają, że obchodzenie Halloween przez osoby wierzące może nieść niepokojące konsekwencje z uwagi na okultystyczne konotacje obchodów.

Według celtyckich kapłanów, zwanych druidami, w wigilię pierwszego listopada duchy błąkają się po ziemi i mogą wyrządzić krzywdę ludziom. Tej nocy czczono boga śmierci Samhaina, a wędrujący druidzi mordowali i składali ofiary nie tylko ze zwierząt, ale i z ludzi. Zabawa nie gwarantuje bezpieczeństwa, bo zły duch nie postrzega jej jako żart, ale jako otwarcie się człowieka na jego wpływ. Wiele osób traktowało wywoływanie duchów jako zabawę, a kończyło się to na zniewoleniach duchowych - wyjaśnia biskup Miziński dla Niezależna.pl

Biskup Mroziński dodaje również, że święto promuje kulturę śmierci, popycha ku mentalności ezoterycznej i magii oraz atakuje święte i duchowe wartości przez diabelskie inicjacje za pośrednictwem obrazów okultystycznych.

Podobne stanowisko prezentuje Tomasz Terlikowski, który w wywiadzie dla "Newsweeka" informuje, że każdy kult duchów może być demoniczny i w ten sposób niebezpieczny, a skutkami "niepozornych zabaw" wiele lat później muszą zajmować się egzorcyści.

Reklama
Zobacz galerię zdjęć: halloween
Autor - Kamil Wroński
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
[email protected]
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama