Rezurekcja
Canva.com

Rezurekcja - co to jest, kiedy się odbywa i ile trwa?

Jedną z tradycji wielkanocnych, a także obowiązkiem chrześcijan jest uczestnictwo w najważniejszej mszy świętej w roku. To wyjątkowe nabożeństwo, które obwieszcza całemu światu dobrą nowinę. Kiedy odbywa się rezurekcja, ile trwa i jaki jest jej przebieg? Odpowiadamy na te pytania.
Reklama

Msza rezurekcyjna jest zazwyczaj odprawiana w kościołach w Wielkanoc, czyli niedzielę około godziny 6.00 rano. Wiele parafii w całej Polsce nadal korzysta z możliwości organizowania rezurekcji w trakcie sobotniej nocy. W trakcie rezurekcji odbywa się taka procesja dziękczynna.

Rezurekcja
Canva.com

Wielkanoc jest świętem nakazanym

Pamiętajmy, że uczestnictwo we mszy jest obowiązkowe i według kodeksu prawa kanonicznego - wielkanoc jest świętem nakazanym. Jeśli weźmiemy udział w sobotniej mszy, wówczas nie musimy iść na mszę niedzielną.

Poświęcenie koszyczków wielkanocnych nie jest równoznaczne z uczestnictwem we mszy wielkanocnej.

Reklama

Słowo rezurekcja pochodzi z łaciny i oznacza zmartwychwstanie. Msza rezurekcyjna rozpoczyna się od wspólnego zaśpiewania hymnu Alleluja. Podczas procesji ksiądz niesie hostię w monstrancji, krzyż oraz figurkę Jezusa. Wierni trzykrotnie obchodzą Kościół w trakcie procesji i potem wracają na mszę świętą.

rezurekcja
Canva.com

Wiele osób pyta, ile trwa rezurekcja w polskim kościele. Generalnie czas trwania mszy wielkanocnej jest uzależniony od danej parafii, jednak zazwyczaj obchody wielkanocne wraz z procesją trwają około półtorej godziny.

Reklama
Autor - Paula Lazarek
Autor:
|
redaktor zaradnakobieta.pl
p.lazarek@zaradnakobieta.pl
Wydawcą zaradnakobieta.pl jest Digital Avenue sp. z o.o.
Google news icon
Obserwuj nas na
Google news icon
Udostępnij artykuł
Reklama
Reklama
Reklama