Rozmnażanie roślin – jak rozmnażać i ukorzeniać rośliny na wiosnę w ogrodzie?
Do przeczytania w ok. 3 min.
Niewiele osób wie, że na narzędziach ogrodniczych, takich jak sekatory czy grabie mogą znajdować się pleśnie, czy grzyby. Brak odpowiedniej dezynfekcji sprzętu może spowodować przeniesienie groźnych chorób, które nie pozwolą na prawidłowy wzrost naszych roślin.
Jak przygotować narzędzia ogrodowe na wiosnę?
Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy dokładnie wyszorować narzędzia wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Większość z nas ma jeszcze w domu płyn do dezynfekcji, który z powodzeniem możemy wykorzystać do spryskania umytego sprzętu. Po osuszeniu narzędzi możemy zabrać się do bezpiecznego sadzenia roślin.
Jak zabezpieczyć nasiona, aby nie wypływały z ziemi?
Początkujący ogrodnicy zastanawiają się co zrobić, by ich nasiona nie wypływały z ziemi wraz z ich podlewaniem. Doskonałym sposobem na uniknięcie takiego zdarzenia jest wsypanie ziemi do skrzynki i jej zwilżenie wodą. Po rozsypaniu nasion przykrywamy je warstwą ziemi a skrzynkę, szczelnie przykrywamy plastikową folią. Taki zabieg spowoduje stałe nawilżenie ziemi i zapobiegnie wypływaniu nasion z gruntu.
Słoiki do przypraw - jak wykorzystać je w ogrodzie?
Przy siewie nasion bardzo pomocne okażą się słoiczki do przypraw.
Dzięki dziurkom w wieczku równomiernie rozprowadzimy nasiona w ziemi, unikając ich skupienia w jednym miejscu.
Jak siać małe nasionka?
W przypadku małych nasionek ich równomierny siew jest niezwykle trudny. Aby zapewnić im odpowiedni odstęp, można je wymieszać z drobnymi ziarnami, np. kaszy jaglanej. Dzięki temu niecierpki czy sałata będą miały odpowiednie warunki do wzrostu.
Jak zadbać o system korzeniowy?
Zamiast kupować drogie preparaty do ukorzeniania się roślin, możemy wykonać swój ukorzeniacz w domu, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Wystarczy, że namoczymy zmiażdżone gałązki wierzby w zwykłej wodzie. Ten zabieg spowoduje, że po upływie doby uzyskamy naturalny hormon, który pomoże naszym roślinom uzyskać piękny system korzeniowy.
W uzyskanym roztworze możemy moczyć świeżo obcięte gałązki bądź podlać je tuż po wsadzeniu do ziemi.
Jak ukorzeniać róże?
Zwolennicy róż często mają problem z ukorzenianiem się ulubionych kwiatów. Sprawdzonym sposobem na ukorzenianie się tych pięknych krzewów jest obcięcie fragmentu łodygi, który następnie wkładamy w ziemię. Tak przygotowaną sadzonkę przykrywamy dużym słojem, który zastąpi kosztowną szklarnię.Domowe sposoby na ukorzenianie roślin
Minimalizując koszty związane z wiosennymi sadzonkami, możemy z powodzeniem wykorzystać papierowe kubeczki jako doniczki. Oprócz oczywistych walorów ekologicznych papierowe doniczki mają dodatkową zaletę w postaci łatwego wykonania otworów drenażowych.
Przy wysadzaniu roślin do gruntu nie będziemy się również siłować z wydobyciem sadzonki, gdyż bez problemów ją przedrzemy.
Mając zużyte opakowania po jogurcie, możemy je wykorzystać do podpisania wsadzonych nasion. Opakowanie tniemy na paseczki, które następnie podpisujemy pisakiem odpornym na ścieranie, wsadzamy do ziemi. Stosując powyższe metody z pewnością, będziemy cieszyli oczy własnoręcznie wyhodowanymi roślinkami. Dzięki kilku prostym trikom ukorzenianie się roślin nie będzie pracochłonną czynnością, tylko czystą przyjemnością.